Paris saldırısıyla ilgili Fransız parlamentosunda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "Saldırı Suriye ve Belçika'da hazırlandı ve Fransa'ya gelerek bu saldırıyı gerçekleştirdiler. Fransa savaşta" dedi. Hollande, ülkede güvenliği sağlamak için olağanüstü halin 3 ay uzatılmasını talep etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, Paris'te 132 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası Fransız parlamentosunda milletvekileri ve senatörlere seslendi. 

"Bu saldırıları Suriye ve Belçika'da hazırladılar ve daha sonra Fransa'ya gelerek bu saldırıyı gerçekleştirdiler" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Bizim terörle mücadele etmemizi istemedikleri için bize karşı böyle bir saldırı düzenlediler. Baskı ve korku yaşatmak istiyorlar bu nedenle IŞİD'i yok etmeliyiz. Uluslararası toplum da buna destek vermeli" dedi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE ÇAĞRI 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terörizme karşı bir karar tasarısı benimsenmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdığını da belirtti.

"SURİYE'DE BİZİM DÜŞMANIMIZ IŞİD'DİR"

Fransa'nın Suriye'de IŞİD'e karşı hava operasyonlarının devam edeceğini dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Hollande şunları söyledi: "Nefes almadan, durmadan operasyanları sürdüreceğiz. Paris halkı şunu bilmeli ki, IŞİD tehdidini yok etmek için kararlılığımız devam edecektir. Suriye de bizim düşmanımız IŞİD'dir. Suriye'de ve Irak'ta IŞİD yok edilmeli çünkü Türkiye ve Lübnan'ı da tehdit etmektedir."

"BU KÜLTÜRLERARASI BİR SAVAŞ DEĞİLDİR"

"Fransa'nın savaşta" olduğunu belirten Hollande, "Bu kültürlerarası bir savaş değildir çünkü saldırganlar hiçbir kültürü temsil etmiyor" dedi.

"MÜLTECİLERİ KABUL ETMEYE DEVAM ETMELİYİZ"

Paris saldırısının ardından da, Avrupa'nın mültecileri kabul etmesinin önemine değinen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya gibi zor durumda kalan mültecileri almaya devam edeceklerini söyledi.

"OLAĞANÜSTÜ HAL 3 AY UZATILMALI"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, güvenliği sağlamak için olağanüstü halin 3 ay uzatılmasını ve operasyonların devam etmesini istediğini belirtti.

"FRANSIZ VATANDAŞLIĞINI GERİ ALABİLİRİZ"

"Bazı insanların vatandaşlığını geri alabiliriz" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Bu süreçte ulusa bir tehdit oluşturuyorsa ve bir terör ağına bulaşmışsa bu kişi Fransa'da da doğsa, onun Fransız vatandaşlığını elinden alabiliriz aynı zamanda ülkeye tehdit oluşturan yabancılar da ülkeden hızla uzaklaştırılabilir" dedi.