İmar Barışı uzatıldı | İmar barışı başvurusu nasıl yapılır? | İmar Barışı için son başvuru tarihi ne? Yeni yılda İmar Barışı süresinin uzatılması masaya yatırıldı ve yeniden uzatıldı. İmar Barışı uzatıldı mı, İmar Başvurusu son ödeme başvuru tarihi uzadı mı, İmar Barışı nasıl başvuru yapılır, nasıl sorgulanır, İmar Barışı en son ödeme tarihi ne zaman gibi araştılanlar bugünlerde internette en çok aranan konular arasında... İmar Barışı Haziran ayında başlamış, son başvuru tarihi ise Ekim ayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan karar ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmıştı. İmar barışı başvurusu, sorgulaması ve ödemesi son günü ne zaman gibi haberler gündem olmaya devam ediyor. Peki İmar barışı başvurusu nasıl yapılır, İmar Barışı için son başvuru tarihi ne? Merak edilen detaylar haberimizde...

imar barışı, imar barışı uzatıldı mı, imar barışı uzayacak mı, imar barışı son ödeme tarihi, imar barışı en son ödeme tarihi, imar barışı en son ödeme tarihi ne zaman, imar barışı son ödeme tarihi ne zaman, imar barışı ödeme sorgulama

İMAR BARIŞINDA SÜRE UZATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşların yoğun talebi üzerine, mağduriyet yaşanmaması için İmar Barışı'na başvuruların 15 Haziran, ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019'a uzatıldığını bildirdi.

Kurum, yaptığı açıklamada, Bakanlıkça uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesinde Yapı Kayıt Belgesi için 8 Haziran 2018'de başlayan başvuruların daha önce 31 Aralık'ta sona ereceğini duyurduklarını hatırlattı.

Son günlerinde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşıldığını ve bu nedenle bazı banka şubelerinin hafta sonu dahi mesai yaptığını anlatan Kurum, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızın yoğun talebi üzerine, yeni yılda yeni mağduriyetler yaşanmaması, konutlardaki imar ve iskan sorununun çözülmesi için İmar Barışı'na başvuruları 15 Haziran 2019'a kadar uzatıyoruz. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarih 30 Haziran 2019 olarak belirlendi."

BAŞVURU SAYISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

İmar Barışı'na yapılan son başvuru rakamlarına ilişkin de bilgi veren Kurum, "İmar Barışına bugüne kadar 9 milyon 698 bin 238 vatandaşımız başvuru yaptı. Vatandaşlarımızca yapı kayıt belgesi bedeli olarak da 16 milyar 500 milyon lira ödeme yapıldı." ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, İmar Barışı başvurularının devam ettiği 6 ay süresince kamu bankalarının da vatandaşlara kredi kullandırma noktasındaki desteğini sürdüreceği öğrenildi.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ile "www.turkiye.gov.tr" adresine veya "e-Devlet" mobil uygulamasına giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait sayfaya erişebiliyor. Sayfaya giriş yapan yapı sahipleri, "İmar Barışı Başvuruları" bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor.

HANGİ YAPILARI KAPSIYOR?

Vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen İmar Barışı düzenlemesi, 31 Aralık 2017'den önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsıyor.

Konuyla ilgili bugüne kadar yapılan açıklamalar doğrultusunda sizlere tüm detayları aktardık. Gelişmeler oldukça sizlere bu sayfadan duyurmaya devam edeceğiz.