Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin'de  İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya geldi. 

Merkel, konuk Başbakan Theresa May'i Başbakanlık binasında karşıladı.  Gazetecilere poz vermek için Başbakanlık binasının önüne çıkan iki lider, daha  sonra basına kapalı görüşmeye geçti.

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından Merkel, İngiltere  Başbakanı May'i kapıda uğurladı. Görüşmeye ilişkin açıklama yapılmadı.

Alman basınında çıkan haberlerde, iki liderin 12 Nisan'da  İngiltere'nin anlaşma olmadan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını önlemek  istediği belirtilerek Merkel ve May'in Brüksel'de yarın Brexit gündemiyle  düzenlenecek AB Liderler Zirvesi öncesinde fikir alışverişinde bulunduğu ifade  edildi.

Haberlerde, May'in Brexit'in 30 Haziran'a kadar ertelenmesini istediği  anımsatıldı.

Berlin'den sonra Fransa'nın başkenti Paris'e gidecek olan May'in, bu  akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Brexit süreci

AB'nin İngiltere ile vardığı Brexit anlaşması İngiliz  Parlamentosunda üç kez reddedilmişti.

Milletvekillerinin girişimiyle yapılan oylamalarda parlamento hiçbir  Brexit senaryosuna çoğunluk desteği vermemişti.

İngiltere'nin AB ile vardığı uzlaşmaya göre normalde 29 Mart'ta  gerçekleşmesi gereken Brexit 12 Nisan'a ertelenmişti.

İngiltere'nin yarın Brexit gündemiyle toplanacak AB Liderler  Zirvesi'nde Birlik'ten yeni bir erteleme talep etmesi öngörülüyor.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma  kararı almıştı.

Ülke, Lizbon Anlaşması'nın üyelerin Birlik'ten ayrılma sürecini  düzenleyen 50. maddesini 29 Mart 2017'de işleterek 2 yıl sürecek müzakere  sürecini başlatmıştı.