ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dört beceriyi dijital ortamda ölçen yabancı dil sınavı hazırlıklarına ilişkin açıklamada bulundu. Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana e-sınav merkezlerinde Elektronik Yabancı Dil Sınavları'nı (e-YDS) gerçekleştirdiklerini dile getiren Aygün, yılda 15 kez 10 farklı dilde e-sınav yaptıklarını anlattı.

YERLİ YAZILIM GELİŞTİRİLİYOR

Türkiye'de uygulanan dört beceride yabancı dil sınavlarının yazılım ve uygulamalarının yabancı menşeili olduğuna dikkati çeken Aygün, dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanlarını kapsayan dört beceriyi ölçen dil sınavlarının ilk kez ulusal ölçekte uygulanması için yerli bir yazılım geliştirdiklerini söyledi.

Aygün, şu bilgileri verdi:

"Vizyonumuzun nitelik açısından bir gereği olarak geliştirdiğimiz yerli yazılımla dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavını gerçekleştirmek için hazırlıklarımız devam ediyor. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçen ulusal ölçekte bir yabancı dil sınavı ülkemiz için önemli bir kazanım olacaktır. Planladığımız ve çalışmalarına devam ettiğimiz dört beceride dil sınavlarını da elektronik sınav merkezlerimizde gerçekleştireceğiz."

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, dört beceriyi ölçen dil sınavlarının ilk etapta İngilizce olarak düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Sınava kopya düzeneği ile girmişti... Gerçek ortaya çıktı Sınava kopya düzeneği ile girmişti... Gerçek ortaya çıktı Kırıkkale’de ehliyet sınavına tam teşekküllü kopya düzeneği ile gelen sürücü adayının, daha önce girdiği 6 sınavda başarısız olduğu ve defalarca ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yediği ortaya çıktı.

Çin'de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı Çin'de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı Çin'de, rekabetçi eğitim sisteminde veliler ve öğrenciler üzerindeki baskıyı azaltmak amacıyla 6 ve 7 yaşındaki öğrenciler için yazılı sınavlar yasaklandı.