AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüştüklerini hatırlattı.

“Üniversite öğrencilerimizle ilgili bir çalışma var, yapıyoruz." diyen Akbaşoğlu, "Bu konuda yüz binlerce öğrencimizi ilgilendiren ve hakikaten yüksek öğretim kurumları ile ilişiği kesilen üniversite öğrencilerimizi lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde çeşitli nedenlerle eğitim öğretim hakkı sona eren öğrencilerimize öğrenci affıyla eğitim öğretim haklarına tekrar geri dönebilmeleri imkanı getiren bir çalışmayı başlattık. İnşallah bunun detaylarını daha sonra kamuoyuyla da paylaşacağız ve 2022-2023 eğitim öğretim yılında inşallah üniversite öğrencilerimize lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olabilme imkanı tekrar kazandırılmak suretiyle bu haklarını kullanabilme imkanını düzenleyen bir yasal düzenlemeyi Temmuz ayından önce teklife yasallaştırmayı arzu ettiğimizi ifade etmek isterim.” dedi.

YÖK BAŞKANI ÖZVAR’DAN ÖĞRENCİ AFFI AÇIKLAMASI

Konuya ilişkin açıklama yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da,öğrenci affı konusundaki yetkili makamın Meclis olduğunu dile getirerek, “Öğrenci affı olup olmayacağı konusunda yetkili merci Meclis. Bu konuda karar alma, bir kanun, kanuni düzenleme, bir hukuki mevzuat düzenleme yetkisi Meclisindir. Biz yükseköğretim kurulu olarak bize, Meclisten yapılacak herhangi bir çağrıya kulak vermek suretiyle yükseköğretimin bugüne kadarki aflarla alakalı tecrübesinin, Meclisteki vekillerimizle, siyasi partilerle paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Yapacağımız çalışma elbette ki yüksek öğretimin gelecekte alacağı istikametle, üniversitelerimizin eğitim öğretim meşgalesiyle çok yakından alakalıdır diye düşünüyorum. Bu konularda tabii ki af konusunda da öğrenci affı konusunda da artık bildik, konvansiyonel, alışılmış yöntemlerin ötesinde öğrencilerin üretkenliğini, öğretim elemanlarının gayretlerini ve üniversitelerin elbette, bu konudaki içinde bulunduğu eğitim öğretim düzeyini dikkate alarak bir çalışma yapacaktır.” diye konuştu.

YÖK açıkladı! 'Öğrenci affı'ndan kimler yararlanacak? YÖK açıkladı! 'Öğrenci affı'ndan kimler yararlanacak? YÖK aftan yararlanacak öğrenciler için açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım'dan bedelli askerlik ve öğrenci affı açıklaması Başbakan Binali Yıldırım'dan bedelli askerlik ve öğrenci affı açıklaması Başbakan Binali Yıldırım, televizyonlardaki ortak canlı yayın sırasında kendisine sorulan bedelli askerlik ve öğrenci affı sorularını da cevapladı. Yıldırım, her iki konuya da bakış açılarının müsbet olduğunu belirtti.

YÖK'ten öğrenci affı açıklaması YÖK'ten öğrenci affı açıklaması YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğrenci affıyla ilgili çalışmalara ilişkin, 'Teknik olarak inceleme aşamasındayız' dedi