İspanya Başbakanı Mariano Mariano Rajoy, bugün parlamentoda bütçe açığını kapamaya yönelik yeni kemer sıkma önlemlerini açıkladı.    
  Rajoy, konuşmasında İspanya'nın zor durumda olduğunu, ekonomik durumun olağanüstü şekilde ciddi olduğunu söyledi. İspanya Başbakanı, bu çerçevede önümüzdeki 2.5 yıllık sürede 65 milyar euro tutarında ilave bütçe tedbirleri alınacağını duyurdu. Bu tedbirler arasında katma değer vergisinin (KDV) yüzde 18'den yüzde 21'e çıkarılması, indirilmiş KDV'nin yüzde 8'den yüze 10'a yükseltilmesi ve "süper düşürülmüş" KDV'nin ise yüzde 4'te bırakılması yer alıyor. Diğer tedbirler arasında işsizlik sübvansiyonlarının düşürülmesi ve çevre vergileri bulunuyor.  
  Parlamentoda yaptığı sunumda yeni AB entegrasyonu başlatmanın gerekli olduğunu kaydeden Rajoy, bankacılık birliği konusunda ilerlemenin daha hızlı olması gerektiğini, AB zirvesinde alınan kararların hızlı uygulanması gerektiğini söyledi. İspanya'ya yardım için zamanın kritik bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Rajoy, ülkenin büyük bir zayıflık durumunda olduğunu, açıkları azaltması, reformları gerçekleştirmesinin gerekli olduğuna vurgu yaptı. Kurtarma yardımı şartlarının tatmin edici düzeyde olduğunu da kaydeden Rajoy, kurtarma yardımı şartlarının sadece yardım alan bankaları etkileyeceğini, AB yol haritasının açık olduğunu, ancak bu konuda bazı gecikmeler olabileceğini söyledi.  
  Özerk bölgelere yardım etmek için likidite önlemlerinin devreye sokulacağını belirten Rajoy, bu bölgelerin harcamalarını düzelten mekanizmaların kullanılacağını kaydetti. Yerel seviyedeki kamu şirketlerinin azaltılacağını belirten Rajoy, üst düzey kamu çalışanları için yılbaşı ikramiyelerinin askıya alındığını, memurlar için sağlanan ek ödemelerin de düşürüleceğini söyledi.   
  Bakanlık bütçelerinde 600 milyon euroluk bir tasarruf planladıklarını belirten Rajoy, siyasi parti ve sendikalara yönelik desteklerin de gelecek yıl yüzde 20 düşürüleceğini söyledi. İşsizlik sigortası sisteminde bazı değişiklikler öngördüklerini ifade eden Rajoy, bu değişikliklerin işsizleri iş aramaktan vazgeçirmeyecek şekilde olacağını bildirdi. Bu çerçevede işsizlik ödemelerinin 6 aydan sonra düşeceğini söyleyen Rajoy, enerjide dolaylı vergilerin artacağını, emlak vergisinde ise indirimlerin azalacağını kaydetti.  
  Havalimanları, demir yolları ve limanların özelleştirileceğini belirten Rajoy, konut alıcıları için vergi indirimlerinin de gelecek yıldan itibaren kaldırılacağını kaydetti. İspanya Başbakanı, alınan bu tedbirlerin İspanya'nın krizden çıkmasına yardımcı olacağını belirterek, tedbirlerin herkese acı vereceğini bildiklerini de dile getirdi.