Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere'nin kredi notunu Nisan ayında düşürebileceği uyarısında bulındu. Fitch, bütçede açıklanan 'aşırı borçlanma' sebebiyle İngiltere ekonomisini 'negatif izleme'ye aldığını duyurdu.

Fitch bu uyarıyı yapma sebebini, 'beklenenden daha fazla oluşan borçlanma seviyesi ve büyüme tahminlerinin aşağıya çekilmesi' olarak açıkladı. Maliye Bakanı George Osborne'nun geçen hafta açıkladığı bütçede, 2013 büyüme tahminlerini yarıya indirerek yüzde 0,6 olarak kaydetmişti.

Fitch'in uyarısının ardından İngiliz Sterlini Amerikan Doları karşısında yarım sent değer kaybetti. Diğer bir derecelendirme kuruluşu Moody's de geçtiğimiz ay, İngiltere'nin kredi notunu bir basamak düşürmüş ve ülkenin AAA olan kredi notunu Aa1'e indirmişti.

Geçen hafta mecliste bütçeyi açıklayan Osborne, bu yıl için daha önce yapılan yüzde 1,2'lik ekonomik büyüme tahminini yüzde 0,6'ya çektiklerini duyurmuştu. Osborne, büyümenin 2014'te yüzde 1,8; 2015'te yüzde 2,3; 2016'da yüzde 2,7 ve 2017'de yüzde 2,8 olacağı tahmininde bulunmuştu.