ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) haziran ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak politika faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, enflasyon beklentisini artırdı.

Fed’den yapılan açıklamada, bankanın 2021 yılına ilişkin mart ayındaki enflasyon beklentisini bir puan artırarak yüzde 3,4’e yükselttiği belirtilerek enflasyonda yukarı yönlü baskıların "geçici" olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, ABD’nin bu yıla ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) beklentisi de yüzde 6,5’ten yüzde 7 seviyesine yükseltilirken, işsizlik öngörüsü ise yüzde 4,5 seviyesinde sabit bırakıldı.

FAİZ ARTIŞINDA İLK ADIMLAR 2023'TE GELEBİLİR
FOMC tutanaklarında, olası faiz artırım adımlarının 2023'te başlayabileceğine işaret edildi.

Komite daha önce mart ayında 2024 yılına kadar herhangi bir faiz artışının beklenmediğini belirtmişti.

Covid-19 salgınına ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı açıklamada, "Salgın, ABD ve dünya çapında muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oldu." ifadesine yer verildi.

Salgın süresince hızlanan aşılamanın ekonomik aktivitenin ve istihdamın güçlenmesini sağladığı belirtilen açıklamada, salgında ağır darbe alan bazı sektörlerin halen zayıf olmasına rağmen toparlanma işaretleri gösterdiği kaydedildi.

Fed, politikaların odak noktasının salgından ziyade daha çok tamamen açık bir ekonomiye ağırlığını kaydırması için "dikkate değer ilerlemenin" bekleneceği sözünü yineledi.

Faiz indirimi için zemin oluştu mu? Faiz indirimi için zemin oluştu mu? TCMB politika faizi yüzde 19'da bulunuyor. Mayıs enflasyonu ise yüzde 16,59... Teknik anlamda indirim için ufak bir marj alanı oluştu. Bunun sürdürülebilir olması önemli. Bu anlamda haziran enflasyonu ve ABD verileri belirleyici olacak.

Çalışanın sigorta primi kredi faizinden düşülecek Çalışanın sigorta primi kredi faizinden düşülecek Sigortacılık ve bazı alanlara ilişkin kanun yayımlandı. Buna göre mikro ve küçük işletmeler, likidite sıkıntısını karşılamak ve istihdamı desteklemek için, ilave olarak istihdam ettiği sigortalı için ödemesi gereken sigorta primini, 30 Haziran 2022'ye kadar faiz ve kâr payı bakiyesinden düşebilecek.