Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zamların görüşüleceği 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinin ilk oturumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlendi. Toplantıda açılış konuşması yapan Bakan Bilgin, “Bildiğiniz gibi toplu sözleşmeler toplu müzakereler devletle toplum arasındaki bağları güçlendiren ilişkileri daha ileri aşamaya taşıyan kurumsal yapılardır. Bizim çalışma hayatımızda da benzer işlevleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Temennilerimiz bu Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nin bizi ileri düzeyde bütünleşmeye, dayanışmaya entegrasyona götürmesidir. Bu bütünleşmenin sosyal ve ekonomik şartlarda sorunları çözerek daha ileri bir anlaşmayla neticelenmesi hepimizin idealidir” dedi.

"SENDİKALARIN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ARKASINDAKİ YAPILARA KARŞI TAVIR ALMALARI GEREK"

Emperyalist ülkelerin oluşturduğu sorunların en ağırının Türkiye’de yaşandığını söyleyen Bakan Bilgin, “Ülkemiz küresel saldırı altındadır. Küresel saldırıyı yapanlar sadece finansal araçları değil aynı zamanda terör örgütlerini kullanmaktadırlar. Terör kendi başına bir varlık değildir. Terör günümüzde emperyalist saldırının, emperyalist siyasetin bir parçası haline getirilmiştir. Bunu açıkça görmek için çok uzağa gitmeye gerek yok” diye konuştu.

Bakan Bilgin, teröre karşı mücadelenin demokratik ülkelerin en büyük görevi olduğunu belirterek sendikaların bu süreçte daha fazla sorumluluğu olduğunu söyledi.
Sendikaların herhangi bir sivil toplum kuruluşundan farklı olduğunun altını çizen Bakan Bilgini sözlerini şöyle sürdürdü:
“Onlar aynı zamanda demokratik devletin sosyal kimliğini temsil eden, o sosyal kimlikle ilgili kazanılmış sosyal hukuku gerçekleştirmek isteyen kurumlardır. Toplu sözleşmelerin, sendikalarla yaptığımız görüşmelerin, Türkiye’nin sosyal devlet kimliğini, yeniden üretecek mekanizmalar olduğunu düşünüyorum. Bunun için sendikaların terör karşısında terör örgütlerinin arkasındaki yapılara karşı tavır almaları gerektiğini düşünüyorum. Bu ahlaki bir sorumluluktur.”

"TÜRKİYE, ÇALIŞANLARINI ENFLASYONUN ALTINDA EZDİRMEYECEKTİR"

Toplu pazarlıkların, toplu görüşmelerin ve sosyal mücadelelerin sürmesi gerektiğini bildiren Bilgin, “Bu saldırılara rağmen Türkiye’nin önü kesilemiyorsa, Akdeniz’de kesilemiyorsa, Kafkas’ta kesilemiyorsa Türkiye’nin gücündendir. Türkiye bugün yaklaşık 800 milyar dolarlık ekonomiye sahiptir. Bütün engellemelere rağmen büyümesi devam etmektedir. Ekonomik göstergelere baktığımız zaman Türkiye’nin güven endeksi yükselmektedir. Diğer göstergelere baktığımızda reel kesimin üretim endeksi ilk defa yüzde 15’in üzerine çıkmıştır. Bütün bu göstergeler Türkiye’nin gücünü ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

Toplu sözleşme görüşmelerinin hayırlı olmasını dileyen Bakan Bilgin, “Sizlere şu mesajı iletmek isterim. Türkiye sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle çalışanlarını enflasyonun altında ezdirmeyecektir. Enflasyon üzerinde bir noktada meseleyi ele alacağımızı belirtmek isterim” değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti TCMB Başkanı Kavcıoğlu: "Takip ettiğimiz yüksek frekanslı veriler, ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor."

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi haziran ayında yıllık yüzde 17,53, aylık yüzde 1,94 arttı. Açıklanan rakamlara göre, SSK emeklisine 8,45, memur ve memur emeklilerine ise 3+3 zammın dışında yüzde 5,45 enflasyon farkı verilecek.

İkramiye için de enflasyon farkı İkramiye için de enflasyon farkı Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla memur ve emeklilerin maaşlarına gelecek zam oranı 8,45 olarak kesinleşti.