Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yer Altı Suyu Suni Besleme ve Yer Altı Barajları Eylem Planı” dâhilinde bugüne kadar İzmir, Manisa, Çankırı, Konya, Bursa, Eskişehir, Antalya, Kütahya, Balıkesir, Nevşehir, Kayseri, Niğde, Malatya ve Kayseri gibi şehirlerde 41 proje hayata geçirildi. Bakanlık, 2023 yılına kadar 200’e yakın yer altı barajını tamamlamayı hedefliyor.

YER ALTI BARAJLARI NASIL YAPILIYOR?
DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları Şube Müdürü Adem Sömer, AA muhabirine, barajların boşa akan suların gövde sistemiyle kontrol edilerek etkin kullanılması için inşa edildiğini söyledi.


Yer altı sularının, içme sularının bir kısmının buradan sağlanması nedeniyle stratejik olduğunu belirten Sömer, yer altı barajları ve yer altı sularını suni besleme çalışmalarının da bu nedenle hayati önem taşıdığını ifade etti.

Kuraklık Van Gölü’nüde vurdu! Yüz yıllık iskele ortaya çıktı Kuraklık Van Gölü’nüde vurdu! Yüz yıllık iskele ortaya çıktı Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nde sular çekildi. Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle su çekilmesinin arttığı gölde, yaklaşık yüz yıllık balıkçı iskelesi ilk kez su yüzüne çıktı. Çevredeki vatandaşlar gözlerine inanamadı.
Kuraklık nedeniyle suların çekildiği Atatürk Barajı yeşile büründü! Kuraklık nedeniyle suların çekildiği Atatürk Barajı yeşile büründü! Bu yıl yaşanan kuraklık ile birlikte Atatürk Barajı göletindeki su seviyesinde çekilme yaşandı. Su çekilmesinin yaşandığı baraj göletinin Sitilce mevkisin de sahile yakın kısımlarda yüzey tamamen yeşile büründü.