Son günlerde dolar ve altın fiyatlarındaki artış, evlilik hayali kuranları uzun uzun düşündürüyor. Sevdiği kızlara evlilik teklif etmeyi planlayanlar, artık pırlanta yüzükleri yüzde 15 daha pahalıya alacak. Bunun sebebi ise pırlanta taşının yurt dışından döviz bazlı olarak getirilmesi. 

"DÖVİZ ARTTIKÇA, PIRLANTA DA ARTACAK"

Kocaeli'de kuyumculuk yapan Can Eraslan, döviz artışıyla birlikte değerli madenlerin fiyatlarında da yükseldiğini söyledi. Eraslan "Şu an alıştan çok satış var. Vatandaş, elindeki altınları TL'ye çeviriyor. Bunun yanı sıra pırlanta fiyatları da yükseldi. Örneğin, 2 bin TL'lik bir pırlanta üründe 200-250 TL bir artış oldu. Bu yükselmenin yüzde 10'u dolardan, yüzde 5'i de altından kaynaklı. Şu an kimse keyfi olarak pırlanta almıyor, pırlanta zaruri ihtiyaç durumunda. İnsanlar evlenme tekliflerinde mecburen pırlantanın fiyatına bakmadan alıyor. Yükselişe rağmen alımlar devam ediyor. Döviz yükseldiği sürece pırlanta da yükselmeye devam edecek" diye konuştu.

Altın kültüründen pırlantaya geçtik Altın kültüründen pırlantaya geçtik Altın kültürünün hâkim olduğu bir ülke olan Türkiye’de son 10 yıldır pırlanta pazarının oldukça hızlı büyüme kaydetttiğini belirten Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emil Güzeliş “Kızlar artık tektaşsız evlenmiyor” dedi.

Altın fiyatları el yakıyor: Yükseliş sürecek mi? (15 Ekim altın fiyatları) Altın fiyatları el yakıyor: Yükseliş sürecek mi? (15 Ekim altın fiyatları) Dün 530 TL ile yıllık rekorunu kıran 24 ayar külçe altının gramı, İstanbul Kapalıçarşı'da 528,20 liraya satışa sunuluyor.

Dolar/TL güne tarihi zirvesine yakın başladı Dolar/TL güne tarihi zirvesine yakın başladı Dolar fiyatları, güne yükselişle başlamasının ardından 9,03 TL seviyelerinde işlem görürken; Euro fiyatları ise 10,43 TL seviyesinde hareket ediyor.