Cevdet Fırat Aydoğmuş ANKARA

Yabancı ticari yatlara Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’den oluşan Türkiye kara sularında ticari faaliyet yapmalarının önünü açan düzenleme 28 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Turizm gelirlerinin artırılması için çalışmalar sürerken yabancı yatlardan alınacak katkı payı tutarı da belli oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının aldığı karara göre faaliyet gösterecek yat, ilgili belgelerle en az 15 gün önce müracaata bulunacak. Bakanlık oluru ile faaliyetine izin verilen yatlar için izin belgesi düzenlenecek. Böylece Türkiye’ye giriş harcının yanı sıra, boyları 39 metreden 60 metreye kadar olan yatlardan her gün için 20 bin lira, boyları 60 metreden 80 metreye kadar olan yatlardan her gün için 30 bin lira, boyları 80 metrenin üstünde olan yatlardan ise her gün için 40 bin lira “sosyal ve teknik altyapı hizmetlerine katkı payı” tahsil edilecek. 

Kripto vergi vurgunu! Devletin kaybı yüz milyonları buluyor Kripto vergi vurgunu! Devletin kaybı yüz milyonları buluyor Türkiye’de kaçak yolla kripto madenciliği yapanların sayısı patladı. Emniyet son bir yılda piyasa değeri 200 milyon lirayı bulan 10 binin üzerinde kaçak kripto para üretim sistemi (mining) yakaladı. Kaçak olarak Türkiye’ye giren ekipmandan devletin vergi kaybı ciddi rakamlara ulaştı.

Vergi Usul Kanunu değişiklik teklifi TBMM’de kabul edildi Vergi Usul Kanunu değişiklik teklifi TBMM’de kabul edildi AK Parti Manisa milletvekili Uğur Aydemir ve 49 milletvekilinin Vergi Usul kanunu ile bazı kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri tamamlandı ve yapılan oylamada 291 milletvekili oy kullandı. 247 kabul oyu ile kanun teklifi kabul edildi.

Dijital vergi dairesi için düğmeye basıldı Dijital vergi dairesi için düğmeye basıldı Vergi düzenlemesi kapsamında tüm mükelleflere hizmet verecek ve işlemlerin elektronik ortamda yapılmasına imkan sağlayacak Türkiye Dijital Vergi Dairesi, TBMM'de bu hafta görüşülecek yeni düzenlemelerle kurulacak.