İstanbul'un simge mekanlarından tarihi Kapalıçarşı, eski günlerine döndü. Koronavirüs salgını süresince ziyaretçi sayısında yaşanan ciddi düşüş yaşanan çarşıda, altın fiyatlarında gerçekleşen sert yükselişle sonrası yeniden hareketlilik başladı. Altın almak ya da satmak isteyenler soluğu, Kapalıçarşı'da aldı.

ZİYARETÇİ SAYISI 15-20 BİNE KADAR DÜŞMÜŞTÜ
Dünyanın en eski çarşısı olma özelliğini taşıyan Kapalıçarşı’da altın fiyatlarının artmasıyla yoğunluk oluştu. Pandemi döneminde 15-20 binlere düşen günlük ziyaretçi sayısı 100 binlere çıktı. Bu duruma altın fiyatlarında hareketliliğin ve yurt dışı uçuşlarının açılmasının etki ettiği düşünülüyor.

Kapalıçarşı'daki ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

"ALTIN ALIP SATMAK İSTEYENLER BU DÖNEM KAPALIÇARŞI'YI TERCİH EDİYOR"
Ziyaretçi sayılarına ilişkin de açıklama yapan Özboyacı, "Pandemi döneminde ziyaretçi sayısı çok azalmıştı, 15 - 20 binlere düşmüştü. Uluslararası kapıların açılmasıyla turistler yeniden gelmeye başladı. Şuanda günlük ziyaretçi sayısı 100 binlere ulaştı. Son dönemde altın fiyatlarında da sert hareketler görülüyor. Altın alıp satmak isteyenler bu dönemlerde Kapalıçarşı’yı tercih ediyor. Kapalıçarşı altın üretiminin merkezi konumunda bulunuyor. Düğün alışverişleri için vatandaşlar çarşıya geliyor" diye konuştu.

"TURİSTLERİN İLK UĞRADIĞI YERLERDEN BİRİ"
Kapalıçarşı’nın turistlerin ilgisini çeken bir cazibe merkezi olduğunun altını çizen Kapalıçarşı Genel Sekreteri Cem Özboyacı, ‘’Kapalıçarşı’nın inşasına 1461 yılında başlandı. Dünyanın en eski çarşısı olma özelliği taşıyor. Burada yaklaşık 66 sokak var, 23 kapı var, 2 bin 489 adet dükkan var. Kapalıçarşı başta kuyumculuk olmak üzere hediyelik eşya, deri, halıcılık gibi sektörleri barındırıyor. İnsanlar buraya geldiklerinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. İstanbul’a gelen turistlerin ilk uğradığı yerlerden birisi bu çarşı’’ ifadelerini kullandı.

Gram altın zirvede! Altın fiyatlarındaki son durum Gram altın zirvede! Altın fiyatlarındaki son durum Altın fiyatlarındaki dalgalanma devam ederken, uluslararası piyasalarda ons altın 1750 dolar ile 1800 dolar arasında seyrederken iç piyasada gram altın 526 liradan alıcı buluyor.