Rekabet Kurumu, online alışveriş devi Trendyol  hakkında rekabeti engelleme gerekçesiyle soruşturma açmasının ardından bu defa da sahibinden.com için harekete geçti. Kurum, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında re'sen soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturmaya gerekçe olarak,  çevrim içi platform hizmetleri bakımından veri taşımanın engellenmesi ve diğer yollarla hakim durumunu kötüye kullanıp kullanılmadığının tespit edilmesi gösterildi. 

REKABET KURUMU'NDAN SAHİBİNDEN.COM AÇIKLAMASI
Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Yürütülmekte olan bir önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 30.09.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, çevrim içi platform hizmetleri bakımından veri taşımanın engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında 21-46/655-M sayılı karar ile re’sen soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz".

Rekabet Kurulu'ndan Trendyol'a kötü haber: Soruşturma açıldı Rekabet Kurulu'ndan Trendyol'a kötü haber: Soruşturma açıldı Rekabet Kurumu, Trendyol ve aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan diğer teşebbüsler hakkında rekabeti engelleme gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verdi.