Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılacak yeni konutlarda otoparklarla ilgili yeni düzenlemeye gitti.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle Otopark Yönetmeliği'ne eklenen düzenleme şöyle:  

"Afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu 250 metrekare ve daha küçük parsellerde yapılacak olan ve otopark ihtiyacı karşılanmadığı tespit edilen yeni yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvuruları, otopark bedelinin yüzde 25'inin müracaat sırasında ödenmesi kaydı ile karşılanır. Bu yapılara ait otopark yerleri bölge otoparkından karşılanacak şekilde idarelerce planlanır.

YENİ YÖNTEMLER GELİŞTİRİLDİ

Bu yapıların, bölge otoparkları yapılıp yer tahsisi yapılmadan önce tamamlanmaları halinde otopark ihtiyacı, mesafe koşulu olmadan varsa genel otoparklardan veya gerekli yatay ve düşey işaretlemeler yapılmak suretiyle yol boyu otoparkı, cep otoparkı gibi yöntemlerle mümkün olan en yakın mesafede parklanma düzeni şeklinde geçici olarak idaresince sağlanır ve bu husus belirtilmek suretiyle yapı kullanma izin belgesi verilir.

YOL BOYU OTOPARKI VE CEP OTOPARKI GİBİ YÖNTEMLER DEVREDE

Bu şekilde sağlanacak parklanma düzenine ve işletilmesine ilişkin usul ve esaslar idaresince belirlenir. Otopark bedelinin kalan yüzde 75'i bölge otoparkının idarelerce karşılanmasına müteakip 30 gün içinde parsel maliklerinden tahsil edilir ve bu konuda tapu kütüğünün beyanlar hanesine belirtme yapılır."

Satışa çıkarılmayan milyonlarca liralık araçlar otoparklarda çürüyor Satışa çıkarılmayan milyonlarca liralık araçlar otoparklarda çürüyor Kayseri’de çeşitli sebeplerle bırakılan aralarında lüks otomobillerinde bulunduğu araçlarla ilgili konuşan otopark sahibi, "Bu arabaların Türkiye'deki ekonomik değerinin hesabını yaptım 350 milyar TL'den aşağı değil” diyerek araçların ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini söyledi.

Polisle otopark pazarlığı yapan değnekçiler suçüstü yakalandı! Polisle otopark pazarlığı yapan değnekçiler suçüstü yakalandı! İstanbul Ataşehir’de vatandaş zannettiği polis memur ile otopark pazarlığına girişen değnekçiler suçüstü yakalandı.

ABD’de çok katlı otoparkta yaban geyiği operasyonu ABD’de çok katlı otoparkta yaban geyiği operasyonu ABD’nin Colorado eyaletinde çok katlı bir otoparkta yabani Amerikan geyiği görüldü.