Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, sosyal medya hesabından bankalarının ve şirketlerinin orta ve uzun vadeli borç çevirme oranlarına ilişkin bir grafik paylaşarak açıklamalarda bulundu. Brooks açıklamasında, "Türk lirasındaki son değer kaybı, Türkiye'de finansal istikrar riski hakkında soru işaretlerine yol açtı. Türkiye'nin finansal sektörü ve özel sektörünün, şu anda yaşanandan daha büyük bir şok olan Ağustos 2018'deki ani duruştan başarıyla çıktığını vurgulamak istiyoruz. Türkiye'deki şirketler bunu makul yenileme oranlarıyla atlattı. Şimdi yine yapacaklar." ifadelerini kullandı.

“BUNLARIN HİÇBİRİNİ DİKKATE ALMAYIN”

Türk lirası hakkında panik gevezelikleri yapıldığını belirten Brooks, "Şu sıralar Türk lirası hakkında her türlü panik gevezelikleri yapılıyor. Hatta bazıları dolar/TL'nin sonsuza gidebileceğini söylüyor. Bunların hiçbirini dikkate almayın, hepsi saçmalık. Bu bağlamda, bir panik dolarizasyonu belirtisi yok. 13 haftalık hareketli ortalamada döviz mevduatına akışlar yatay seyrediyor." açıklamasında bulundu.

“DAHA KÜÇÜK BİR ŞOK”

Brooks, Türkiye'de özellikle 2018 ve 2020'de aşırı kredi büyümesinin cari açığı genişletirken, Türk lirasının düşmesine neden olduğu durumların yaşandığını belirterek, "Bu farklı. Piyasalar kayıtsız ve bir uyarı sinyali aldı. Bu bir yeniden fiyatlandırma ve 2018 veya 2020'den çok daha küçük bir şok." görüşünü paylaştı.

Ekonomistlerden faiz indirimi ve dolar yorumu: Acı reçete büyüme için Ekonomistlerden faiz indirimi ve dolar yorumu: Acı reçete büyüme için Merkez Bankası yüksek kurla ihracat odaklı büyüme, enflasyonda orta vadede kalıcı düşüş hedefleyerek adım atarken, ekonomistler de önceliğin halkın alım gücünün artırılması olduğunu ifade etti.

Yaprak Hırka'ya 'en iyi ekonomi spikeri' ödülü Yaprak Hırka'ya 'en iyi ekonomi spikeri' ödülü Gelişen Türkiye Ödülleri sahiplerini buldu. TGRT Haber TV'nin başarılı ekran yüzü Yaprak Hırka Yıldız, "Yılın En Başarılı Ekonomi Spikeri" ödülüne layık görüldü.

IMF, Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yüksellti IMF, Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yüksellti IMF, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5,8'den yüzde 9’a yükseltirken, 2022 için büyüme beklentisini yüzde 3,3'te sabit bıraktı.