Türkiye Karadeniz’de keşfettiği doğalgaz için geri sayıma başladı. 2023 yılında kullanıma hazır hale getirilmesi planlanan Karadeniz gazının ana hattı olan Zonguldak Filyos’ta çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklüğündeki alana onlarca kule inşa edilmeye başlamış durumda.

ÇALIŞMALARA TAM GAZ DEVAM EDİLİYOR

Yeni Şafak’ın haberine göre; tüm çalışmaların koordine edildiği Filyos Limanı Kıyı Lojistik Merkezi, gazı taşıyacak iletim-üretim hattı projesinin ve arama çalışmalarının merkez üssü konumunda. Karadeniz’de sondaj ve sismik arama yapan Kanuni, Fatih, Yavuz, Oruç Reis ve Barboros Hayrettin Paşa gemilerinin ve personellerin tüm ihtiyaçları Kıyı Lojistik Merkezi’nden karşılanıyor.

TOPLAM 8 KUYU AÇILDI

Doğalgaz rezervlerini genişletme çalışmaları da yoğun bir şekilde devam ediyor. Yeni doğalgaz keşiflerinin gelmesi muhtemel. 2023’e kadar 10 kuyu açılması planlanan Karadeniz’de bugüne kadar 2’si arama, 6’sı tespit olmak üzere toplam 8 kuyu açıldı. Planlanan program dahilinde sondaj gemileri belirlenen bölgelerde çalışmaları yürütüyor. Hali hazırda Kanuni Sondaj Gemisi Türkali-2’de, Fatih Sondaj Gemisi Türkali-6’da faaliyetlerini sürdürüyor. Filyos Limanı’nda bulunan Yavuz Sondaj Gemisi’ne ise kule montajı yapılıyor. Yavuz kule montajının ardından Karadeniz’deki görevine çıkacak.

ÜÇ AŞAMADAN OLUŞUYOR

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküp doğalgaz, üç aşamadan oluşan bir projeyle karaya çıkarılacak. 780 milyon lira yatırımla başlayan ‘Sakarya Gaz Sahası Denizaltı Üretim Tesisleri, Denizaltı Nakil Hatları ve Kara Doğalgaz İşleme Tesisi Entegre Projesi’ ile Karadeniz’de farklı kuyularda bulunan doğalgaz, 2200 metre derinlikte kurulacak deniz altı üretim tesisinde toplanacak, deniz tabanına serilecek 170 kilometre uzunluğundaki boru hattı ile Filyos Limanı’nda inşası süren Kara Doğalgaz İşleme Tesisi’ne taşınacak ve BOTAŞ hattına aktarılacak.

2023’TE HAZIR HALE GETİRİLECEK

İlk fazda günlük 10 milyon metreküp doğalgazı BOTAŞ hattına taşıyacak üretim ve iletim hattı projesi, ikinci fazda günlük 40 milyon metreküp kapasiteye ulaşacak. Sakarya Gaz Sahası Denizaltı Üretim Tesisleri, Denizaltı Nakil Hatları ve Kara Doğalgaz İşleme Tesisi Entegre Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın üretimine başlanacak. Çalışmaların 2022 yılında bitirilmesi, ilk gazın ise 2023’de vatandaşların kullanımına sunulması planlanıyor.

YERLİ VE MİLLİ

Farklı kuyularda keşfedilen doğalgazı denizin altında tek bir merkezde toplayıp karaya aktaracak olan deniz altı üretim tesisi, 2 bin 200 metre derinlikte insan eli değmeden dünya çapında teknolojik bir operasyonla kurulacak. Deniz altı üretim tesisi, Türkiye’nin yerli ve milli deniz altı su robotu Kaşif’in gözetimiyle belirlenen alana kurulacak. Kaşif, deniz altı üretim tesisinin kurulumunda gemideki mühendislerin gözü, kulağı olacak.

YÜZDE 50’Sİ HAZIR

Gazı karaya taşıyacak 170 kilometrelik hatta serilecek boruların yüzde 50’si döşemeye hazır. Geri kalan kısmın üretimine ise planlandığı şekilde devam ediliyor. 2022 yılının yaz aylarında deniz tabanına serilmesi planlanan hattın 140 kilometrelik kısmı, ‘Castorone’ adı verilen gemiyle deniz tabanına serilecek. Boru hattı, sahil şeridine 30 kilometre kala deniz tabanının 1,5 metre altına toprağa gömülecek, yüzeyden görünmeyecek.

Erdoğan'dan doğal gaz açıklaması: Müjdeyi vereceğim Erdoğan'dan doğal gaz açıklaması: Müjdeyi vereceğim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Enerji olayında Türkiye birçok sıkıntıyı aşmış vaziyette. Karadeniz’de doğal gazı çıkarmaya başladığımızda inşallah müjdeyi vereceğim ama biraz sabır" dedi.

Bakan Dönmez'den doğal gaz açıklaması: Azerbaycan ile el sıkıştık Bakan Dönmez'den doğal gaz açıklaması: Azerbaycan ile el sıkıştık Enerji Kentleri Birliği 2021 yılı Olağan Meclis Toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petroller ve BOTAŞ'ın satışı, doğal gaz tedariği konularında önemli açıklamalar yaptı.

Rusya'da doğal gaz patlaması: 2 ölü, 8 yaralı Rusya'da doğal gaz patlaması: 2 ölü, 8 yaralı Rusya'nın Noginsk kentindeki 9 katlı binada meydana gelen doğal gaz patlaması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı. Patlama anı güvenlik kamerasına yansırken, bölgede büyük hasar meydana geldi.