Milyonlarca çalışanın gözü kulağı aralık ayında yapılacak zam görüşmelerine çevrildi. Hükûmet, işçiyi enflasyona ezdirmeyeceğini açıklarken, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’ten hem çalışanı hem de işvereni memnun edecek teklif geldi.

Avdagiç, İTO’nun çalışan ve işveren arasında dengeyi koruyacak 4 önerisi olduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı: 

1- Asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammı işverenin karşılamasını, enflasyonun üzerindeki kısmın ise asgari ücret üzerindeki vergi yükleri azaltılarak devlet tarafından karşılanmasını makul bir çözüm olarak görüyoruz. 

2- 2016 yılında 100 TL olarak başlayan ve bu yıl 75 TL olarak uygulanan asgari ücret prim desteği günümüz şartlarına göre yeniden belirlenmeli. Bu teşvikin sadece asgari ücretliye değil, tüm çalışanlara uygulanmalı. 

3- Diğer kriterler günün şartlarına göre yeniden revize edilmeli. Mesela gelir gelir vergisinden muaf yemek bedeli istisnası. Yemek bedeli günlük asgari ücretin yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ederken, yıllar içinde bu oran yüzde 21’e kadar indi. Yemek bedeli istisnasında günlük asgari ücretin yüzde 50’sine tekabül edecek düzeyde artışa gidilmeli. 

4- Son olarak sigorta primine esas aylık kazancın üst sınırı, hâlihazırda brüt asgari ücretin 7,5 katı olacak şekilde belirleniyor. Dolayısıyla asgari ücrette enflasyon üzerinde yapılan her artış, aynı zamanda işverene tavan ücrette de ilave prim maliyeti getiriyor. Bu tavan tutarının yıllık enflasyon oranı ölçüsünde artırılması işveren adına hakkaniyetli bir tutum olacaktır. 

Kurtulmuş’tan heyecanlandıran asgari ücret açıklaması: Vatandaşın alım gücünü artıracak Kurtulmuş’tan heyecanlandıran asgari ücret açıklaması: Vatandaşın alım gücünü artıracak AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, asgari ücret beklentilerine yönelik yaptığı açıkalamada, vatandaşların alım gücünü artıracak ilave tedbirlerin alınacağını belirterek, önemli gelişmeleri ortaya koyacaklarını söyledi.

AK Partili Cahit Özkan: Asgari ücrette bugüne kadarki en yüksek zam olacak AK Partili Cahit Özkan: Asgari ücrette bugüne kadarki en yüksek zam olacak 2022 asgari ücret zammı ile ilgili konuşan Cahit Özkan, 19 yıllık AK Parti iktidarı dönemindeki en yüksek zammın yapılacağını söylerken, bu ücretin 4 bin lira olabilme ihtimaline de cevap verdi.

Asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge... Bakan Bilgin: Gelecek hafta açıklayacağız Asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge... Bakan Bilgin: Gelecek hafta açıklayacağız Bakan Bilgin, çalışma hayatına yönelik düzenlemelere ilişkin yaptığı açıklamada, Asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge konuları hakkında gelecek hafta yapacakları basın toplantısı ile bilgilendirme yapacaklarını duyurdu.