Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 5. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonla mücadele, fiyat istikrarı ve salgının küresel ekonomiye etkileri gibi konularda konuşan Elvan, enflasyonla mücadelede kararlılığın net biçimde gösterildiğini ifade etti. 

Son iki senedir tüm dünyanın zorlu bir dönemden geçtiğini söyleyen Bakan Elvan, "Yaşadığımız küresel salgın; insan sağlığına olan etkilerinin yanında, maalesef küresel ekonomiyi de derinden sarstı. Dünya genelinde yüz milyonlarca iş kaybı oldu, ekonomilerden trilyonlarca dolar silindi ve küresel yoksulluk son çeyrek asırda ilk defa arttı" dedi.

"PEK ÇOK ÜLKEYE GÖRE FARKIMIZI ORTAYA KOYDUK"

"Küresel bir canlanmaya şahit olsak da, önümüzde hala önemli riskler bulunuyor" diyen Bakan Elvan, "Salgının en kötü dönemlerini geride bırakmış olabiliriz, ancak son gelişmeler bir süre daha salgınla yaşamak zorunda olacağımızı gösteriyor. Böylesine zorlu bir dönemde, yaşadığımız bir takım sorunlara rağmen, başarılı bir performans gösterdik" ifadelerini kullandı.

Elvan, "Üretim, yatırım, büyüme ve istihdam göstergelerinde, pek çok ülkeye göre farkımızı ortaya koyduk. Salgın sürecinde uyguladığımız özenli ve seçici kamu maliyesi politikaları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere göre Türkiye ekonomisini pozitif ayrıştırmıştır. Güçlü kamu maliyesi, makroekonomik istikrarın en önemli dayanaklarından biri olmaya devam edecektir" dedi.

"ARZULADIĞIMIZ SEVİYEDE DEĞİLİZ"

Enflasyonla mücadeleye ilişkin de açıklamalarda bulunan Elvan, "Enflasyon cephesindeyse, maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Küresel konjonktür ve yurt içi görünüm, enflasyonla mücadelede son derece dikkatli olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Her zaman altını çizdiğim üzere, biz özel sektör öncülüğünde; dengeli, sürdürülebilir, rekabetçi, istihdam ve çevre dostu bir büyümeden yanayız. Hedeflediğimiz büyümeyi sürekli kılmanın ön koşulu fiyat istikrarından geçiyor" diye konuştu.

Bakan Elvan, "Biz Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyoruz" dedi.

"KARARLILIĞIMIZI NET BİR BİÇİMDE GÖSTERİYORUZ"

Bakan Elvan, "Karşımızdaki enflasyonun; arz ve talep kaynaklı sebeplerinin yanında, fiyatlama davranışları ve bekleyişler kanalıyla da bozulan bir yapısı var. Her bir kök nedene karşı uygulanacak politika seti de farklılaşmak durumunda. Dolayısıyla her bir kurumun, kendi görev alanı kapsamında üzerine düşeni yerine getirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

"Biz Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyoruz" diyen Elvan, şu ifadeleri kullandı: Yönetilen ve yönlendirilen fiyatların yanında, iç talep gelişmelerini de çok yakından takip ediyor, gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri gecikmeden alıyoruz. Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek ve yatırımlar için öngörülebilirlik ufku artacaktır.

Bakan Bilgin’den asgari ücret mesajı: Enflasyon karşısında işçinin emeği korunacak Bakan Bilgin’den asgari ücret mesajı: Enflasyon karşısında işçinin emeği korunacak Bakan Bilgin, asgari ücret bedeline yönelik yaptığı açıklamada, enflasyon karşısında işçinin emeğinin korunacağı bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ettiklerini söyledi.

Bakan Elvan: Asgari ücreti enflasyona ezdirmeyeceğiz Bakan Elvan: Asgari ücreti enflasyona ezdirmeyeceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan asgari ücretle ilgili açıklama geldi. Bakan Elvan, "Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan biri vatandaşımızın enflasyona ezdirilmemesi. Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" dedi.