Önder Çelik | İSTANBUL

Uluslararası İş Birliği Platformunun (UİP) organize ettiği zirveye Afrika ve Orta Doğu’dan ciddi iş heyetlerinin geleceğini ifade eden UİP Kurucusu Cengiz Özgencil “Bu yıl 49 ülkeden iş ve devlet insanlarını İstanbul’da ağırlayacağız. Hedefimiz ülkemize fayda sağlayacak dış yatırımlara platform oluşturmak” dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da alanının en önde gelen isimlerinin Covid-19 sonrası yeni dünya düzenini İstanbul’da ele alacağına işaret eden Özgencil “Buradaki temel hedefimiz ülkemizi ve fırsatları daha net bir şekilde aktarmak. Bana göre kısa vadeli bir dış yatırımın ülkemize istediğimiz ölçüde bir faydası yok. Türkiye’de uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen küresel şirketler yine uzun vadede kazanacaktır. Türkiye özellikle ekonomik anlamdaki daralmalardan her zaman güçlenerek çıktı. Yine aynı başarıyı göstereceğimizi düşünüyorum. Yeter ki ülkemizdeki fırsatları yabancılara çok iyi aktaralım. Boğaziçi Zirvesi bunun için var” diye konuştu.

Türkiye’nin her şeye rağmen önümüzdeki 10-20 yıl içinde bölgenin lider ülkesi olacağına işaret eden Özgencil, yüksek kurun yatırımları cazip hâle getirdiğini ancak doların hakiki fiyatının 8 TL civarında olduğunu kaydetti.

Dinlebi 6,5 milyon lira yatırım aldı Dinlebi 6,5 milyon lira yatırım aldı Yerli sesli kitap platformu Dinlebi, ikinci yatırım turunda 6,5 milyon TL’lik yatırım anlaşmasına imza attı.
İsviçre şirketleri Türkiye’ye geliyor: Yeni yatırımlara hazırlanıyorlar İsviçre şirketleri Türkiye’ye geliyor: Yeni yatırımlara hazırlanıyorlar İsviçre, Türkiye’de altyapı yatırımı için harekete geçti. Türk şirketleriyle iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirten İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch, yüksek teknoloji, inovasyon ve dijitalleşme alanında yatırım yapmak istediklerini belirtti. Büyükelçi, bu tür yatırımların hem İsviçre hem de Türkiye için karlı olacağını söyledi.