İki yıl önce çevreye etkisi nedeniyle paralı hâle getirilen market poşetlerinde fiyat bu yıl sonu itibarıyla tekrar belirlenecek. 25 kuruşa satılan poşetlerden devletin aldığı pay yeniden değerleme oranında artınca marketlerin aldığı pay azaldı, bu duruma karşı marketler ise poşet fiyatlarına yüzde 100 zam talep ediyor.

Marketlerin zam talebine tepki gösteren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu “2019’da ücretli poşet uygulaması başladığında 25 kuruşun 15 kuruşu devlete, 10 kuruşu ise marketçiye kalıyordu. 2020’de yeniden değerleme oranına göre devlete giden pay 18 kuruşa çıktı ve markete 7 kuruş kalmaya başladı. 2021’de ise poşetin 19,6 kuruşu devlete, 5 kuruşu marketçinin cebine gidiyor. 2022’de poşete zam yapılmaz ise 25 kuruş tamamen devletin kasasına gidecek ve marketlerin payı sıfırlanmış olacak" dedi.

"ZAM TALEBİNİ DOĞRU BULMUYORUZ"

Bunun önüne geçmek isteyen zincir marketlerin 25 kuruşluk fiyatın yüzde 100 zamlanarak poşetin tüketiciye 50 kuruşa satılmasını istediğini söyleyen Eroğlu, "Böylece 2019’dan önce poşeti kendi parasıyla alıp müşterisine ücretsiz sunan zincir marketler, zam üzerinden poşetten para kazanmaya devam etmeyi hedefliyor. Zincir marketlerin zam talebini doğru bulmuyoruz” dedi.

Doktorlara ek gösterge zammı Meclis'ten geçti Doktorlara ek gösterge zammı Meclis'ten geçti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın daha önce açıkladığı, doktor ve diş hekimlerinin ek ödeme ve ek göstergelerinde değişiklik TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu kapsamda, pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira zam uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hiçbir zaman faizci olmadım, olmayacağım Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hiçbir zaman faizci olmadım, olmayacağım Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında döviz kuruna ve faizlere değinerek, " Yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu cümle alem bilir. Hiçbir zaman faizci olmadım. Bugün de değilim, yarın da olmayacağım" dedi.

İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, suyun metreküp fiyatına yüzde 18 zam yapılmasını kararlaştırdı. Zamlar, 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak.