Ambalaj Komisyonu Plastik Poşet Alt Komisyonu, "2022 yılı plastik poşetlerin satış ücretlerinin belirlenmesi ve uygulamaya ilişkin görüş alış verişinde bulunulması" gündemiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında, ilgili sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla toplandı.

PLASTİK POŞET 2022 YILINDA DA AYNI FİYATTAN SATILACAK

Sektör temsilcilerinin görüşlerinin de yer aldığı komisyon raporunu inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, poşet ücretlerinin 25 kuruş ile sabit tutulması kararını verdi.

2019 yılında başlatılan uygulama dâhilinde plastik poşetler adet başına ve vergiler dâhil olmak üzere 25 kuruştan satılıyordu. Söz konusu tutar 2020 ve 2021 yıllarında da değişiklik yapılmadan 25 kuruş olarak uygulanmaya devam edilmişti.

KULLANIMI YÜZDE 75 AZALDI

2019 ve 2020 yıllarında plastik poşet kullanımında yüzde 75'lik azalma görülürken, ücretli poşet uygulamasıyla bugüne kadar plastik poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın oluşumu engellendi. Bu azalmayla ülkemizde plastik poşet üretimi için gerekli plastik hammadde ithalinin de önüne geçilirken, yaklaşık 2,44 milyar lira tasarruf sağlandı. Uygulamanın amaçlarından olan "sera gazı salınımının azaltılması" noktasında ise 14 bin 640 ton sera gazı salımına engel olundu.

2021 yılı sona erdiğinde, uygulama öncesine göre poşet kullanımında azalış oranının yüzde 65 olacağı öngörülüyor. Kısmi artışın nedeninin ise koronavirüs salgınında ortaya çıkan hijyen kaygısı olduğu değerlendiriliyor.

İLGİLİ MEVZUAT

2872 sayılı Çevre Kanunu'nun Ek 13'üncü maddesinde yer alan "…Plastik Poşetler Satış Noktalarında Kullanıcıya Veya Tüketiciye Ücret Karşılığı Verilir" hükmü çerçevesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından "Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar" yayımlanmış, 1 Ocak 2019 tarihinde "Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi Uygulaması" başlatılmıştı.

Plastik poşetlerin tüketicilere satış birim ücretlerinin belirlenmesinde Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde yer alan "Plastik torbalara uygulanacak ücret, her yıl piyasa koşulları ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan Ambalaj Komisyonunun önerisi dikkate alınarak Bakanlık tarafından belirlenir ve takip eden yıl boyunca geçerliliğini korur" hükmü esas alınıyor.

Marketler poşete yüzde 100 zam istiyor Marketler poşete yüzde 100 zam istiyor Zincir marketler poşet fiyatlarına yüzde 100 zam talep etti. PAGEV ise marketlerin talebine "Zincir marketler, zam üzerinden poşetten para kazanmaya devam etmeyi hedefliyor. Zincir marketlerin zam talebini doğru bulmuyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Poşetlenmiş kömürler kendi kendine tutuştu Poşetlenmiş kömürler kendi kendine tutuştu Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bulunan bir kömür deposunda yangın çıktı. Korku dolu anlara sebep olan yangında 5 ton mangal kömürü küle döndü.

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan plastik poşet kararı: Ceza işlemi uygulanacak Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan plastik poşet kararı: Ceza işlemi uygulanacak Kamu Denetçiliği Kurumu, uzaktan satışlarda tüketicilere alternatif taşıma ekipmanı kullanım seçeneğini zorunlu hale getirmişti. Alınan kararın ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na tavsiye kararı verildi.