Yücel Kayaoğlu | ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘düşük faiz politikası’ uygulama kararı, uzun zamandır görüş ayrılığına düştüğü Lütfü Elvan’ın, Maliye ve Hazine Bakanlığından istifası ile sonuçlandı. Edinilen bilgilere göre, Erdoğan’ın iki hafta önceki “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda faizi savunanla beraber olmam” açıklamasından sonra Elvan, Cumhurbaşkanı ile görüşerek “Görevden affını” istedi. Yaklaşık 10 gün önce yapılan görüşmede, sözlü olarak istifa etmeye hazır olduğunu belirten Elvan’a, Cumhurbaşkanı’nın “Zamanı geldiğinde gereğini yaparım” dediği öğrenildi. AK Parti kulislerinde Elvan’ın istifasının, Meclis’te 2022 bütçesinin görüşmelerinin tamamlanmasından sonra yürürlüğe gireceği konuşuluyordu. Erdoğan’ın, bütçeden önce görev değişikliğine gitmesi “Sürpriz” olarak değerlendirildi. Elvan’ın yerine Maliye ve Hazine Bakanı olarak Nureddin Nebati’nin atanacağı ise geçen haftadan itibaren konuşulmaya başlanmıştı. AK Parti kulislerinde “Uzun süre sahada siyaset yapan birisi olması” sebebiyle, Nebati’nin bakanlığa getirilmesi “Doğru bir tercih” olarak yorumlandı.


Lütfü Elvan'ın yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak Nureddin Nebati’ atandı

YENİ BAKAN NEBATİ’YE TEBRİKLER
Bu arada TİM Başkanı İsmail Gülle, KONUTDER Başkanı Altan Elmas, ATO Başkanı Gürsel Baran ve DEİK Başkanı Nail Olpak ve MÜSİAD “Piyasalardaki hareketliliğin yoğun olduğu bu dönemde; özel sektörü yakından tanıyan, iş dünyasının sivil toplum kuruluşlarında üst düzey görev almış Nureddin Nebati’ye başarılar diliyoruz” mesajını paylaştı.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati görevi devraldı Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati görevi devraldı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Meclis'te yemin etti. Bakan Nebati, "Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak" dedi.
Lütfi Elvan istifa etti: Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı (Nureddin Nebati kimdir?) Lütfi Elvan istifa etti: Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı (Nureddin Nebati kimdir?) Bakan Lütfi Elvan'ın görevden affını istemesi üzerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Nureddin Nebati atandı.