2021 yılını geride bırakırken küresel ekonomideki gelişmeler altın ve kripto para piyasalarını derinden etkiledi. Etkiler genel anlamda pozitif olurken, her iki finansal araç da yatırımcısına kazandırdı. 

YÜZDE 71 KAZANÇ SAĞLADI

Geçen yıla 454 liradan başlayan altın fiyatları seneyi 779 liradan kapattı. Altın yatırımcısı bir yılda toplam yüzde 71 oranında kazanç sağlamış oldu.  Altın fiyatları üzerinde küresel enflasyonla mücadele için merkez bankalarının faiz artırımı hamleleri negatif etki oluştursa da yükseliş güç kazandı.

BITCOIN’DE KAZANDIRDI 

2021 yılında ise kripto para birimleri pozitif bir seyirde yükselişini sürdürdü. Lider kripto para birimi olan Bitcoin, 2021 yılına 29 bin dolar seviyesinde başlamıştı. Şuan ki seviyesine baktığımız zaman ise 47 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Böylece Bitcoin yatırımcısına yüzde 62 oranında kazanç sağladı. 

KRİPTO PARALARDA SON DURUM 

Ethereum ise 2021 yılına 744 dolardan başlamıştı. Bugünlerde 3700 dolar seviyelerinde seyrediyor. Yatırımcısına son bir yılda Ethereum yüzde 397 oranında prim yapmış oldu.

Ripple 2021 yılına 0.21 dolar seviyesinden başladı. Günümüzde 0.84 dolar seviyesinde işlem görüyor. Böylece yatırımcısına yüzde 300 kazandırdı.

Solana 2021 yılına 3 dolar seviyesinden başlamıştı. Şu sıralar 175 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yatırımcısına yüzde 5733 oranında kazandırmış oldu.

Mete Gazoz gözünü ikinci olimpiyat altınına dikti: Şimdi hedef Paris! Mete Gazoz gözünü ikinci olimpiyat altınına dikti: Şimdi hedef Paris! Olimpiyat Şampiyonumuz Mete Gazoz, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Gazoz, "2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda da birinci olup okçuluk tarihine adımı altın harflerle yazdırmak istiyorum" derken, baba Metin Gazoz ise "Mete’nin uzun vadeli hedefi Naim Süleymanoğlu’nun rekorunu egale etmek" ifadesini kullandı.

Bakan Nebati yeni altın modelini duyurdu: Aşamaları tek tek anlattı Bakan Nebati yeni altın modelini duyurdu: Aşamaları tek tek anlattı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, altınla tasarruf yapan vatandaşlara yönelik gelecek olan yeni modelin detaylarını anlattı. Gelecek olan yeni modelde, yatırımcılar altınlarıyla birlikte kuyumcuya veya Darphane’ye giderek, sertifikasını alıyor. Alınan sertifika ile hem alım-satım farkından kurutuluyor hem de ekstradan kar payı alabiliyor. Aynı zamanda altın yatırımcısı istediği zaman sertifikasının karşılığında altınını geri alabiliyor.

Altından Türk lirası mevduata dönüşümde stopaj sıfırlandı Altından Türk lirası mevduata dönüşümde stopaj sıfırlandı Altın cinsinden mevduat hesaplarından dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilen mevduat hesaplarında stopaj yüzde sıfır olarak uygulanacak.