Lider kripto para birimi Bitcoin, Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bitcoin’deki bu düşüş alt coinleride etkilemeye devam ediyor. Dün Fed’in tutanaklarının yayımlamasının ardından yüzde 7 değer kaybederek 43 bin dolar seviyesine düşen Bitcoin, sabah saatlerinde 42 bin dolara kadar geriledi. Peki ‘Bitcoin’deki düşüş sürecek mi? Bitcoin neden düşüyor?’ soruları sorulmaya başlandı. 

BITCOIN’E KAZAKİSTAN ETKİSİ 

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zam sonrası tansiyon yükselmişti. Ülkedeki artan protestolar iç karışıklığa sebep olmuştu. Kazakistan’ın Rusya’dan yardım talep etmesiyle birlikte kripto paralardaki düşüş daha da hızlandı. 

BITCOIN NEDEN DÜŞÜYOR?

Kripto paraların bu hızlı düşüşünde en etkili neden Fed’in yayınladığı tutanaklar oldu. Yayımlanan tutanaklarda artan enflasyona karşı Fed’in erken bir faiz artırıma gidebileceği sinyalleri verildi. Ayrıca ABD Senatosu'nun kripto kararı ve Kazakistan'daki olaylar da piyasaları sarstı. Kazakistan’da son günlerde yaşanan sokak gösterilerinin de kripto yatırımcıları etkilediği düşünülüyor. Bazı hesaplamalara göre Kazakistan, Bitcoin madenciliğinde yüzde 18,1 payla dünyada ABD'den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Analistler, kripto para fiyatlarında son dönemde görülen dalgalanmanın, gelen olarak finansal piyasalarda artan oynaklığın bir yansıması olduğunu, enflasyonda yükseliş karşısında merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmaya yönelmelerinin likiditeyi azaltacağı endişesinin kripto paralara da yansıdığını vurguluyorlar.

BITCOIN’DE KAYIP GİDEREK ARTIYOR 

Bitcoin, yaşanan gelişmeler sonrası tarihi zirvesinden adeta koptu. Kasım ayında 69 bin dolara kadar çıkan Bitcoin, bugün itibarıyla 41 bin dolara kadar geriledi. Yüzde 40'ı aşkın düşüş yaşayan Bitcoin ayı piyasası oyuncularının eline düştü. Bitcoin gün içinde en düşük 41 bin 3 Dolar, en yüksek de 43 bin 243 dolar seviyesini gördü. Dominansı ise yüzde 40 civarında seyrediyor. Bitcoin saat 08:00 itibarıyla 41 bin 640 dolardan işlem görüyor.

ETHEREUM DÜŞÜYOR 

Ethereum fiyatları da uzun süredir yükseliş hareketi gösteremiyordu. Son gelişmelerle birlite 3 bin dolar sınırına yaklaşan Ethereum saat 08:00 itibarıyal 3200 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

TARİHİ ÇÖKÜŞ 

Şaka olarak ortaya çıkan ancak sonrasında finansal değere ulaşan Dogecoin yüzde 5 oranında düşüşle 0.1528 dolar, Shiba Inu ise yüzde 5 oranında düşüşle 0.00002943 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin sert çakıldı! Piyasalar alarm veriyor Bitcoin sert çakıldı! Piyasalar alarm veriyor Lider kripto para birimi olan Bitcoin, Fed tutanaklarının yayımlanmasının ardından adeta deprem yaşadı. Fed’in artan enflasyon karşısında faizleri daha erken arttırabileceğini işaret etmesiyle, Bitcoin’de sert düşüş yaşandı. Bitcoin’de ki bu düşüş alt coinleri de etkiledi. Özellikle ikinci en büyük değere sahip olan Ethereum’da da sert değer kaybı yaşandı. Kayıplar yüzde 10’u aşmış durumda. Piyasalardaki bu düşüşün ardından kafalarda ‘Bitcoin tekrardan yükselecek mi?’ soruları oluşmaya başladı. İşte kripto para piyasasında son durum…

ABD’li dev bankadan kritik tahmin: Bitcoin 100 bin dolara yükselecek ABD’li dev bankadan kritik tahmin: Bitcoin 100 bin dolara yükselecek Kripto para piyasalarında durgunluk devam ediyor. Daha öncesinde El Salvador’un Bitcoin’i resmi para ilan etmesinin ardından azda olsa yükselişe geçen piyasalar dar bantta yine sıkışmış durumda. Öte yandan El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'in 2022'de 100 bin doları bulacağını söylemişti. El Salvador başkanının açıklamasının ardından ABD’li dev banka Goldman Sachs'tan da kritik bir tahmin geldi. ABD’li dev banka Bitcoin’in 100 bin dolara çıkacağını belirtti. Şuan TL bazında 622 bin 197 lira seviyelerinde olan Bitcoin, açıklamanın ardından ufak bir hareketlilikle yükselişe geçti.

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ne kadar? Bitcoin için kritik eşik Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ne kadar? Bitcoin için kritik eşik Yılın son aylarında düşüş yaşayan Bitcoin, genel anlamada 2021 yılında yatırımcısına kazanç sağladı. Özellikle El Salvador’un kripto para lideri Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi piyasalarda güveni arttırmış, Çin’in yüksek enerji tüketimi sebebiyle kripto faaliyetlerini durdurması ise piyasalarda baskıyı arttırmıştı. Yıl sonunda ise Fed’in verdiği mesajlarla birlikte gerilemeye başlayan ve yatay bir seyir izleyen Bitcoin, 2022’deki görünümleri için kilit rol oynayacak en önemli faktör yine Fed’in izleyeceği para politikası olacak. İşte güncel Bitcoin, Ethereum, Dogecoin fiyatları…