TOGG'un Bursa Gemlik'teki fabrikası hızla yükseliyor. 3 yıldır süren çalışmalar kameralara yansırken, paylaşılan video izleyenleri heyecanlandırdı. Firma tarafından çekilen hızlandırılmış görüntüler fabrikanın hızlı yükselişini gözler önüne serdi.

Firma, 14 bin 600 ton çelik montajı, 33 bin metrekare çatı panel montajı ve 19 bin 734 metrekare kör kalıp montajının tamamladığını Gemlik fabrikasında yapımı devam eden boyahane ile toplamda 250 adet robotun yer alacağı seri üretim bantlarının kuruluş aşamasının hızlandırılmış videosunu yayınladı. Kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlenen video büyük bir heyecan ve mutluluğa sebep oldu.

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG, ABD'nin Las Vegas şehrindeki Consumer Electronic Show Fuarı'nda geçtiğimiz gün sergilenerek ilk kez dünya sahnesine çıkmış TOGG'un 3 yıldaki hızlı yükselişi başta CEO Gürcan Karakaş olmak üzere milyonlarca kişiyi duygulandırmıştı.

100 KİLOMETRE HIZA 4.8 SANİYEDE ÇIKACAK

Türkiye'nin otomobili TOGG piyasaya çıktığında 200 ile 3400 beygir gücü ile 0'dan 100'e 4.8 saniyede çıkış 500 km WLTP menzili sunacak. Özelliklerin hepsi mobility ekosistemine entegre edilecek. 2022’nin 4. çeyreğinde seri üretime hazır olacak ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra seri üretim 2023’ün 1. çeyreğinde başlamış olacak.

GEMLİK'E İKİNCİ FABRİKA

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile Çinli enerji devi Farasis’in ortaklığında kurulan SIRO, Gemlik’te batarya hücresi ve modül üretimi tesisi kuracak. Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikası olacak tesis, 2 bin 200 kişiye iş imkanı sağlayacak. 2 milyon araç üretme kapasitesine sahip 30 milyar dolardan fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrisi için dev bir adım sayılan TOGG ve Farasis ortaklığında SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak.

Gemlik’teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri geliştirecek. TOGG'un batarya modül ve paketlerini üretecek olan SIRO, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı, temiz ve verimli bir enerji sistemi gelişimini hızlandırmayı amaçlıyor. Yatırımda 400’ü nitelikli 2 bin 200 kişiye iş imkanı öngörülüyor.

Bakan Varank’tan TOGG’un paylaşımına esprili gönderme: Keşke kaputa vurmasaydınız Bakan Varank’tan TOGG’un paylaşımına esprili gönderme: Keşke kaputa vurmasaydınız ABD’ye çıkartma yapan TOGG’dan paylaşımlar peş peşe geliyor. ABD’de düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022 fuarında görücüye çıkan TOGG’dan yeni bir paylaşım geldi. Paylaşımda TOGG ekibi şarkı eşliğinde dans ettikleri bir videoyu yayınladılar. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise ekipten bir kişinin kaputa vurarak ritim tutmasına gönderme yaparak "Kaputa vurmasaydınız keşke" ifadeleriyle esprili bir göndermede bulundu.

Türkiye’nin Otomobili yeni modeliyle ABD’de: TOGG görücüye çıktı Türkiye’nin Otomobili yeni modeliyle ABD’de: TOGG görücüye çıktı TOGG, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES), ilk kez uluslararası arenada görücüye çıktı. Türkiye'nin Otomobili, teknik özelliklerinin yanı sıra şık tasarımıyla da göz doldurdu.