Yatırımcılar merakla dolar ne kadar oldu araştırıyor. Beklenen konuşmanın ardından fazla oynamayan dolar, bugün ABD enflasyon verilerini açıklanması ile 'dolar düşer mi, yükselir mi' sorularını yeniden gündeme getirdi.

Dün 13,8021 TL seviyinde günü tamamlayan Dolar/TL kuru bugün 13,76 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL ise 15,64'lerde seyrediyor. 

Dün akşam ABD Başkanı Joe Biden'ın ikinci dönem için de Fed Başkanlığı'na aday gösterdiği Jerome Powell, ABD Senatosu'nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerinin sorularını cevapladı.

"FAİZ YÜKSELTİLEBİLİR"

Powell, ekonominin artık destekleyici politikaya ihtiyacı olmadığını belirterek, enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seyretmesi halinde zaman içinde faiz oranlarını daha fazla artırmak zorunda kalabileceklerini ifade etti.

GÖZLER ABD ENFLASYONUNDA

Bu açıklamalarsa yatırımcı için sürpriz olmadığı için piyasalarda önemli bir etkisi olmadı. Gözler açıklanacak ABD enflasyon verisinde olacak.

Ülkede enflasyon Kasım’da yıllık yüzde 6,8 olarak gerçekleşmişti. Ekonomistlerse Aralık ayında enflasyonun yüzde 7,1’e ulaşacağı yönünde tahminde bulunuyordu. 

 

FED Başkanı Powell konuşacak... Dolarda kritik seviye kırılabilir! FED Başkanı Powell konuşacak... Dolarda kritik seviye kırılabilir! Hafta başında 14 TL'ye dayanan dolar 13,87 seviyesinde sakin seyrini sürdürüyor. Yatırımcılarsa bu akşam gerçekleşecek FED Başkanı Powell'ın konuşmasına odaklandı. Uzmanlara göre, Powell'in konuşması ile dolarda kritik seviye kırılabilir.

Bitcoin 30 bin dolara düşer mi? Bu seviyelere dikkat! Bitcoin 30 bin dolara düşer mi? Bu seviyelere dikkat! FED'in en az 3 faiz artışı yapacağı yönündeki beklentiler sonrasında yatırımcılar Bitcoin'de değer kaybı yaşanıp yaşanmayacağını merak ediyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, faiz artışının ilk etapta endeksleri olumsuz etkileyeceği ve Bitcoin'de düşüş yaşanacağını kaydetti.