Merkez Bankası Genel Kurulu, 3 Şubat'ta olağanüstü toplanacak. Merkez Bankası'nın her yıl mart ayı sonunda toplanan Genel Kurulu, bu yıl şubat ayı başında "olağanüstü" toplanacak.

Olağanüstü Genel Kurul toplantısı için ortaklara çağrı yapan Merkez Bankası, toplantı gündemini de oluşturdu.

2021 YILI DÖNEM KARINDA AVANS DAĞITILMASI KONUŞULACAK

Gündeme göre Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, 2021 yılı dönem karından avans dağıtılması konusu yer alıyor.

Gündemde, son yıl karından ayrılan hariç olmak üzere birikmiş ihtiyat akçesinin kara katılarak dağıtılması için karar alınması da gündem başlıkları arasında bulunuyor.

Merkez Bankası Genel Kurulu, 2019 ve 2020 yıllarında da kar payının avans olarak dağıtımı ve ihtiyat akçesinin kara katılarak dağıtılması için olağanüstü toplanmıştı.

 

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini açıkladı Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini açıkladı Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı. Yıl sonu dolar tahmini 16,13 lira olurken, enflasyon tahmini ise yüzde 29,75 olarak gerçekleşti.

Altın için kritik gün! ABD merkez bankası enflasyon verilerini açıklayacak Altın için kritik gün! ABD merkez bankası enflasyon verilerini açıklayacak Altın yatırımcıların beklediği kritik gün geldi. Altın fiyatlarını şekillendirecek olan ABD enflasyon verisi bugün açıklanıyor. Özellikle küresel ekonomilerde artan enflasyona karşı mücadele eden merkez bankaları enflasyonu düşürmek için faiz artırımına gidiyor. ABD merkez bankası da bugün enflasyon verisini açıklayacak. Fed’in en son açıklanan enflasyon verisi 6.8 olurken bugün açıklanan enflasyon verisinin yüzde 7’lerde olması bekleniyor. Enflasyona karşı gelen sert açıklamalarla birlikte altın fiyatları hızla yükselişe geçti. Ons altın 1823 dolara tırmandı.