Lider kripto para birimi olan Bitcoin’i resmi ödeme aracı olarak tanıyan ilk ülke olan El Salvador, kripto para alanındaki yeni hamleleriyle ekonomisi canlandırmayı hedefliyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele liderliğindeki Bitcoin girişimlerinin ardı arkası kesilmezken, El Salvador’u Bitcoin şehrine dönüştürmeyi hedefliyorlar. 

BİTCOİN ADIMLARINA DEVAM EDİYORLAR 

Dünyada bir ilki gerçekleştirerek Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan eden El Salvador, volkan enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapma, "Bitcoin Şehri" kurma ve Bitcoin tahvili çıkarma gibi girişimleriyle kripto para alanında adımlarını hızlandırıyor.

Üst üste gelen eleştirilere rağmen adımlarına hız kesmeden devam eden El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, atılan adımlarla ekonomilerini canlandırmak istiyor. 

DÜNYADA BİR İLK 

2021 yılında Bitcoin’in “yasal bir para birimi” olarak tanınmasına ilişkin yasa teklifinin kongreden geçmesinin ardından tarihe geçen El Salvador, Eylül 2021'de de Bitcoin'i resmen tedavüle sokan ilk ülke oldu.

Ülkede kripto para adımları atılırken, ülkedeki işletmelerin lider kripto para birimi Bitcoin’in kabul etmesinin önü açıldı. Yani şirketler ve vatandaşlar vergi ödemelerini kripto para ile yapabilecek hale geldi. O dönemde Devlet Başkanı Nayib Bukele, 200 Bitcoin daha aldıklarını ve toplamda piyasa değeri 21 milyon dolar olan 400 Bitcoin'lerinin olduğunu belirterek, hükümetin daha fazla kripto para almayı hedeflediğini vurguladı

BİTCOİN MADENCİLİĞİNE BAŞLIYORLAR 

Bitcoin’in resmi para birimi olmasının ardından El Salvador’da kripto para alanında yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Sosyal medya hesabı Twitter'da kendini El Salvador'un üst yöneticisi (CEO) olarak tanımlayan Bukele, ülkesinin Bitcoin madenciliğine başlayacağını duyurdu.  Bukele, Ekim 2021'de El Salvador'daki volkanlardan elde edilen jeotermal enerji ile Bitcoin madenciliğine başladıklarını duyurdu.

BİTCOİN ŞEHRİ KURULACAK 

El Salvador, madencilik atılımı sonrası "Bitcoin Şehri" için de harekete geçti. Devlet Başkanı Bukele, Kasım 2021'de, ülkenin güney doğusundaki Conchagua Yanardağı’nın etrafında "Bitcoin City" adında bir şehir kuracaklarını açıkladı.

Bitcoin kralı Türkiye’ye geldi! Twitter’dan esprileri peş peşe patlattı Bitcoin kralı Türkiye’ye geldi! Twitter’dan esprileri peş peşe patlattı Resmi para birimini Bitcoin’e çeviren El Salvador’un 41 yaşındaki devlet başkanı Nayib Bukele, Türkiye’ye geldi. Bugün saat 16:30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek olan Bukele, Türkiye’ye gelişini Twitter'dan esprili bir dille duyurdu. Nayib Bukele’nin paylaşımları ise sosyal medyada gündem oldu.

Bitcoin 30 bin dolara düşer mi? Bu seviyelere dikkat! Bitcoin 30 bin dolara düşer mi? Bu seviyelere dikkat! FED'in en az 3 faiz artışı yapacağı yönündeki beklentiler sonrasında yatırımcılar Bitcoin'de değer kaybı yaşanıp yaşanmayacağını merak ediyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, faiz artışının ilk etapta endeksleri olumsuz etkileyeceği ve Bitcoin'de düşüş yaşanacağını kaydetti.

Dev bankanın anketinde ortaya çıktı: Bitcoin'de 60 bin dolar seviyesi bekleniyor Dev bankanın anketinde ortaya çıktı: Bitcoin'de 60 bin dolar seviyesi bekleniyor Dün 40 bin doların altını gören lider kripto para birimi Bitcoin, bu sabah itibariyle tekrardan yükselişe geçerek 23 bin doların üzerine tırmandı. Uzun süredir ayı piyasasında olan ancak bir türlü toparlanamayan Bitcoin, yatırımcılarını endişelendirmeye devam ediyor. Kripto para borsalarında düşüş devam ederken ABD’li dev banka JP Morgan’ın müşterilerine düzenlemiş olduğu bir ankette, Bitcoin’in yüzde 40’lara yükseleceği öngörüldü.