ABD'de Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat düşüşleri ve Çin'deki salgın önlemlerinin enerji fiyatlarının soğumasına yol açması nedeniyle ABD'de enflasyon 40 yıllık zirveden geriledi.

Ülkede Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 8,3 olarak açıklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ABD'de Nisan ayında tüketici fiyatlarındaki artışın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 olması yönündeydi.

EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞMIŞTI

Mart ayında TÜFE yüzde 8,5 artışla son 40 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti.

Fed Mayıs toplantısında 2000 yılından beri ilk kez 50 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı. Başkan Jerome Powell Haziran ve Temmuz toplantılarında da faiz oranlarında 50'şer baz puanlık artışın masada olduğu sinyalini vermişti.

Fed'in de yakın takip ettiği PCE enflasyonu Mart'ta yıllık yüzde 6,6 artmıştı. Bu oran, 50 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedilmişti.

ABD enflasyon verisi öncesi altın fiyatlarında yükseliş! Piyasalarda hareketlilik başladı ABD enflasyon verisi öncesi altın fiyatlarında yükseliş! Piyasalarda hareketlilik başladı Fed’in faiz kararı ve sıkı para politika adımları ile baskı altına giren altın fiyatları, bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisi ile yükselişe geçti. Kritik veri öncesi dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları, açıklamaya saatler kala yükselişe geçti. ABD enflasyon verisi ise Fed’in gelecek olan para politikaları için büyük önem arz ediyor. Vatandaşlar ise ‘Altın fiyatları yükseldi mi, düştü mü? Gram ve çeyrek altın ne kadar?’ sorularını sormaya başladı. İşte piyasalardaki sıcak gelişmeler.

Piyasalarda gözü kulağı ABD’de! Enflasyon rakamları dolar, altın ve petrol fiyatlarına yön verecek Piyasalarda gözü kulağı ABD’de! Enflasyon rakamları dolar, altın ve petrol fiyatlarına yön verecek Dolar ve altın yeni güne hareketli başladı. Yeni haftaya yükselişle başlayan Dolar/TL kuru 11 Mayıs Çarşamba gününde de yükselişini sürdürdü. 20 Aralık’tan bu yana ilk defa 15 TL seviyesini gören dolar, altın fiyatlarını da etkilemiş durumda. Ons altında düşüş söz konusu olurken gram ve çeyrek altında yükselişler devam ediyor. Piyasalar ise bugün ABD’den gelecek olan Nisan ayı enflasyon rakamlarına odaklanmış durumda. Uzmanlar ise ABD tüketici enflasyonun yüzde 8,1 olarak gerçekleşmesini öngörüyor. Peki bugün dolar ne kadar? Gram ve çeyrek altın kaç TL? İşte piyasalardaki son dakika gelişmeleri…

AK Parti'den asgari ücret açıklaması: Hükümetimiz enflasyona ezdirmez! AK Parti'den asgari ücret açıklaması: Hükümetimiz enflasyona ezdirmez! AK Parti'nin başından beri ücretleri enflasyona ezdirmediğini belirten ve gündeme dair açıklamalarda bulunan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, "Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz" dedi.