Avrupa, adım adım benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklamaya gidiyor. Avrupa Parlamentosu Komitesi, 2035'ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemeye destek vererek ilk adımı attı. 

2035’TEN İTİBAREN SATIŞLARI YASAKLANACAK 

Brüksel’de toplanan AP Çevre Komitesi, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olan ve emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen "55'e Uyum-Fit for 55" paketini görüştü. Yapılan görüşmelerde çeşitli araçlara yönelik yeni karbon emisyon standartları belirleyen düzenlemeye ilişkin pozisyonunu 46 "evet", 40 "hayır" ve 2 "çekimser" oyla kabul edildi. 

Alınan kararla, 2035'ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak. Böylece, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren yeni benzinli veya dizel otomobil satışı yapılamayacak.

2050’DE TÜM ARAÇLAR SIFIR EMİSYONLU OLACAK 

Öte yandan görüşmelerde 2030 yılı için otomobillerin emisyon düşürme hedefinin yüzde 55'ten yüzde 70'e çıkarılmasına destek verilmedi. Bu aşamadan sonra düzenlemeye ilişkin pozisyon AP Genel Kurul Oturumu'nda oylandıktan sonra üye ülkelerle müzakerelere başlanacak. AB, 2050 yılına kadar bütün sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor.

Otomobil devi Toyota, Çin'deki üretimini durdurdu Otomobil devi Toyota, Çin'deki üretimini durdurdu Japonya merkezli dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, Çin'deki COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle üretimi durdurma kararı aldığını açıkladı. Şirket, üretimin kaç gün yapılmayacağını da belirtti.

Yerli otomobil Togg hayran bıraktı: İş birliği teklifi yağdı Yerli otomobil Togg hayran bıraktı: İş birliği teklifi yağdı Türkiye'nin yerli imkanlarla geliştirdiği Togg otomobili dünyanın dört bir yanından takdir topluyor. Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık Sanayi Bakanı Bagdat Mussin Togg'u çok beğendiklerini ifade ederek, iş birliği teklifi yaptı.

Tesla, binlerce otomobilde hata buldu: Araçları acilen geri istiyor Tesla, binlerce otomobilde hata buldu: Araçları acilen geri istiyor Tesla, yine bir hata nedeniyle araçlarını geri çağırmaya başladı. Elektrikli otomobil üreticisi şirket, bu kez Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 130 bin aracı dokunmatik ekran hatasını düzeltmek üzere geri çağırdı.