Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut finansman paketlerinin kredi şartlarını açıkladı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Gerek ilk evim gerekse de genişletilmiş konut finansman paketlerinde 2 milyon TL değerine kadar konutlar için finansman sağlanabilecek. Burada tüketicilerin, alacakları taşınmazın ekspertiz değerinin 2 milyon TL sınırını geçmemesine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu değer kredi çekilecek tutar olarak anlaşılmamalı. Bu nedenle kullanılabilecek kredi oranı ekspertiz değeri üzerinden de en fazla yüzde 80 seviyesi kadar olabilir” dedi.

AYNI EVDE YAŞAYANLARIN ÜZERİNE TAPU OLMAMASI GEREKİYOR

İlk konutunu alacak olan kişiler için uygun maliyetli olarak açıklanan İlk Evim Finans Paketi şartları hakkında da bilgi veren Özelmacıklı “Bu finansman paketinde de birinci el konutlarda ve evi olmayan vatandaşlar faydalanabilecek. Yani kişi evli ise eşi adına, hatta aynı evde yaşayanlar adına da tapu olmaması gerekiyor. Hisseli tapularda ise hisse toplamı dikkate alınacak. Ayrıca birinci el demek, yapının en fazla 5 yıllık olması, içinin boş olması ve hiç kullanılmamış olması, daha önceki edinme nedeninin satış olmaması ve satıcı olarak geçen kişinin arsa sahibi veya ruhsatta ismi yazan müteahhit ya da firma olması demektir. Bu kriterlere de dikkat edilmeli” şeklinde konuştu.

GENİŞLETİLMİŞ PAKET İLE 0,89'A DÜŞÜYOR

Gerek vatandaşların konuta erişimlerini kolaylaştırmak gerekse de liralaşma çerçevesinde değerlendirilen paketler konusunda faiz oranlarına da değinen Özelmacıklı, “Her iki pakette de 120 ay vade ve 2 milyon TL ekspertiz değeri şartı söz konusu. İlk evim paketinde aylık 0.99 faizli konut kredisi varken, genişletilmiş pakette bu oran 0.89’a düşüyor. Özellikle döviz tevdiat hesaplarında uzatma yaşanan hesap sayısı açısından baktığımızda bu şekilde bir düzenleme ile liralaşmanın desteklenmesi hedefleniyor” diye konuştu.

Konut destek paketinin detayları belli oldu Konut destek paketinin detayları belli oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı konut destek paketlerinin detayları netleşti. Söz konusu destek paketleriyle konut arzının artırılması ve destek alan firmaların konut fiyatlarını sabit tutması amaçlanıyor.

Daha açıklama bitmeden konut fiyatları fırladı Daha açıklama bitmeden konut fiyatları fırladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı ardından duyurduğu 'konut faizi' müjdesinin ardından, bazı ev fiyatlarında 200 bin TL'ye varan artış yapıldığı görüldü.

Rakamlar dudak uçuklattı: Konut fiyatları arttı, sahiller İstanbul'u yakaladı Rakamlar dudak uçuklattı: Konut fiyatları arttı, sahiller İstanbul'u yakaladı Pandemi döneminde özellikle İstanbul'daki büyük şirketlerin 'uzaktan çalışma' modeline geçmesi ve bunun bazı şirketler tarafından kalıcı hale getirilmesi, sahil bölgelerine ve yazlık alanlara olan ilginin artmasına neden oldu. Hem kiralar hem de satış fiyatları fırladı, birçok şehir İstanbul'la yarışır duruma geldi. İstanbul'da ortalama m2 satış fiyatı 12 bin iken, Muğla'da bu rakam 18 bini geçti.

Bakan Nebati'den net mesaj: Konutta fahiş fiyat artışına müsamaha göstermeyeceğiz Bakan Nebati'den net mesaj: Konutta fahiş fiyat artışına müsamaha göstermeyeceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, konut fiyatlarında ‘fahiş’ artışları yakından takip ettiklerini söyleyerek, müsamaha göstermeyeceklerini belirtti.

Konut alım satımında dikkat çeken döviz hesabı ve altın detayı Konut alım satımında dikkat çeken döviz hesabı ve altın detayı Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut alım-satımı için 3 yeni uygulama ve kampanyayı açıkladı. Erdoğan, "İlk Evim Konut Finansman", "Genişletilmiş Konut Finansman" ve "İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti" paketlerini duyurdu. Açıklanan yeni pakette ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşlara yönelik destek ile döviz hesabı ve altın detayı dikkat çekti.