ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'dan altın ve doların yukarı yönlü hareketini destekleyecek kritik bir açıklama geldi. The Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, "Enflasyonun net ve inandırıcı bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu görene kadar zorlamaya devam edeceğiz." dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell.

FAİZLE İLGİLİ KRİTİK MESAJ

Powell, enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmeleri gerektiğini belirterek, "Bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek." diye konuştu.

Bankanın, son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini ve devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini aktaran Powell, gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) geniş destek bulduğunu kaydetti.

Powell, Fed'in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı seviyelere yükseltmekten çekinmeyeceğine dikkati çekerek, "'Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz' diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz." ifadesini kullandı.

Fed Başkanı Powell, nötr oranları geçmeleri gerekse dahi tereddüt etmeyeceklerini belirtti.

"ABD EKONOMİSİ SIKI POLİTİKALARA DAYANACAK KONUMDA"

Ukrayna'daki savaş ve Çin'deki yeni tip koronavirüs (Covid-19) karantinaları gibi ABD dışındaki gelişmelerin de ekonomide belirsizliğe neden olduğuna işaret eden Powell, bunların büyümeyi aşağı, enflasyonu ise yukarı yönlü baskılayabileceğini söyledi.

Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlama sürecinin biraz acı verebileceğini belirterek, ABD ekonomisinin güçlü ve daha sıkı politikalara dayanacak şekilde iyi bir konumda olduğunu aktardı.

Toplantıdan toplantıya, veriden veriye finansal ve ekonomik koşulları değerlendireceklerini kaydeden Powell, eylemlerinin ekonomi üzerindeki etkisine bakacaklarını vurguladı.

Fed son toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltmişti. Salgın döneminde yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu ise 1 Haziran itibarıyla küçültmeye başlayacağını duyurmuştu.

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 8,3 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş göstermişti. 

Petrol fiyatlarına Fed ve yaptırım darbesi! Piyasalar ısındı fiyatlar fırladı: Gelecek olan zam iptal edildi Petrol fiyatlarına Fed ve yaptırım darbesi! Piyasalar ısındı fiyatlar fırladı: Gelecek olan zam iptal edildi Petrol fiyatları yeni haftaya hareketli başladı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı ve AB’nin Rus petrolüne yaptırım uygulaması Brent petrolü ateşledi. Brent petroldeki yükseliş ise akaryakıtta zam beklentisi oluşturmuştu. Sektör kaynaklarından gelen bilgiye göre, 6 Mayıs Cuma gününden itibaren motorine zam, otogoza indirim bekleniyordu. Sektör temsilcileri açıklama yaparak motorine gelen zammın itap edildiğini duyurdu. LPG’ye gelecek olan indirim ise geçerliliğini koruyor. Gelen haberlerle birlikte benzin ve motorin fiyatları merak edilmeye başlandı. Peki Motorine zam gelecek mi? LPG’de indirim var mı? Benzin kaç TL? Motorin ne kadar? İşte 5 Mayıs Perşembe günü güncel akaryakıt fiyatları…

FED rüzgarına karşı tek kazanan Borsa İstanbul FED rüzgarına karşı tek kazanan Borsa İstanbul FED'in enflasyonla mücadele etmek için gittikçe şahinleşen para politikası, Çin'de devam eden Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi sebepler başta olmak üzere risk algısını yükselten birçok unsur, nisanda borsaları baskıladı. Geçen ay ABD borsalarındaki kayıplar yüzde 5-13 arasında değişti. Brezilya yüzde 10, Meksika yüzde 9, Almanya yüzde 2,2, Çin yüzde 6,3, Japonya yüzde 3,5 düştü. Borsa İstanbul ise yüzde 8,8 yükselişle küresel piyasalardan pozitif yönde ayrıştı.

FED faiz kararını açıkladı FED faiz kararını açıkladı ABD Merkez Bankası, politika faizini yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti. Fed, 22 yıllık aranın ardından faizi 50 baz puan artırdı.