Memurların ek gösterge sorunun çözüme kavuşmasının ardından emeklilikte yaşa takılanlar için EYT düzenlemesi gündeme gelecek. Özellikle Temmuz ayından sonra EYT çalışması için yapılacak çalışmalar hız kazanacak. Emeklilikte yaşa takılanlar vatandaşlar için yapılacak çalışmaların 5 adımda sonuçlanması hedefleniyor.

ERKEKLERDE 9.000, KADINLARDA 7.200 GÜN

Sabah gazetesinin haberine göre EYT için son olarak kadınlarda 7.200, erkeklerde ise 9.000 gün formülü öne çıktı. 

9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların emeklilik için yaş şartı dışında kadın ise 20, erkek ise 25 yılı, işe giriş tarihine göre de 5000 ile 5975 gün primi tamamlaması gerekiyor.

EYT düzenlemesi ile prim ve yıl şartlarını tamamlayan kişilere emeklilik yolunun açılması beklentisi bulunuyor. Gündeme gelen bir formüle göre de erkeklerin 25 yıllık (9.000 gün), kadınların da 20 yıllık (7.200 gün) prim gününü tamamlamaları halinde emekli edilmeleri söz konusu olabilecek.

PRİMİ EKSİK OLANLAR NE YAPACAK?

Burada iki seçenek öne çıkıyor. Birincisi bu vatandaşların primlerini tamamladıklarında emeklilik hakkı kazanmaları. 

İkincisi ise primlerini borçlanma yöntemleriyle tamamlamaları. Kadınların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmalarıyla bu primleri tamamlama imkanları bulunuyor.

Ancak farklı talepler de var. 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olup askerlik borçlanmasıyla işe girişi 8 Eylül 1999 öncesine çekebilenler de kendilerinin EYT'li sayılmasını talep ediyor.

Ayrıca staj sigortasının başlangıç sayılıp sayılmayacağı da merak konusu. Bu durumda stajını 9 Eylül 1999 öncesinde yapmış ancak çalışmaya daha sonra başlamış olanlar da EYT kapsamına girebilecek.

Bir diğer talep de esnaf ile ilgili. 4 Ekim 2000 öncesinde oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf geriye dönük borçlanma talep ediyor.

MAAŞTAN KESİNTİ OLUR MU?

Bazı Avrupa ülkelerinde kesintili emeklilik modeli uygulandı. Bu modele göre, emekliliğe kalan her yıl için aylıktan belli oranda kesinti yapılıyor.

Bu kesintiyi emeklilik yaşı dolduğunda kaldıran uygulamalar da bulunuyor. Bu formüllerin bizde uygulanıp uygulanmayacağı ise yapılacak çalışmalar sonucunda belli olacak.

EYT ÇALIŞMASI KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi, 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan, prim ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşı bekleyenleri kapsıyor.

YAŞ ŞARTI AŞAĞI ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Prim gün sayısını doldurup yaşı bekleyenler için bekleme süresini 2-3 yıl düşürmek gibi formüller de seçenekler arasında. Bir yaş sınırı konulması da söz konusu olabilir.

Örneğin; daha önce '50 yaş sınırı' gündeme gelmişti.

KISMİ EMEKLİLİĞE ETKİSİ OLUR MU?

Kısmi emeklilikte; ilk sigortalı olunan tarihten bugüne 15 yılın geçmesi, 3600 gün prim olması, kadınların 50, erkeklerin ise 55 yaşına gelmesi şartlarından hangisi en son tamamlanmışsa, ona göre bir emeklilik yaşı belirleniyor.

Kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşı bulan şartlar ortaya çıkıyor. Burada yaş şartının esnetilmesi gündeme gelebilecek.

Çalışanlar için erken emeklilik formülü! 1 gün farkla 1 yıl erken emekli olunabiliyor Çalışanlar için erken emeklilik formülü! 1 gün farkla 1 yıl erken emekli olunabiliyor Çalışanlar hizmet borçlanması yoluyla hem emekliliğini erkene çekebilir hem de gelirini artırabilirken sigortalı olarak çalışmadan önce askerlik yapanlar prim günü eksik olmasa bile borçlanmaya gittiğinde emekliliğe hak kazanıyor ve bazıları için devletin sağladığı imkanlar sayesinde 1 günlük borçlanma dahi emeklilik tarihini 1 yıl öne çekmeye yetiyor.

Yüz binlerce polis memurunu ilgilendiriyor! Emeklilikte 3 tarihe dikkat Yüz binlerce polis memurunu ilgilendiriyor! Emeklilikte 3 tarihe dikkat Tüm çalışanlar gibi emniyet personelinin de en çok merak ettiği konuların başında emeklilik yaşı geliyor. Hizmet süresinin yanında yaş şartı ilk sigortalı olunan tarihe göre belirleniyor. 300 binden fazla emniyet personelini ilgilendiren düzenlemelerin bir çoğu bilinmiyor. İşte yıpranma, erken emeklilik, okulda geçen sürelerin emekliliğe eklenmesi, tazminat gibi yüz binlerce emniyet hizmetleri personelini yakından ilgilendiren ayrıntılar…

Emeklilik ile ilgili kritik detay belli oldu Emeklilik ile ilgili kritik detay belli oldu Emeklilik ile ilgili kritik detay belli oldu. Prim günü bakımından 10 yıla denk gelen 3.600 gün çalışanlara hem emeklilik imkanı sunuyor hem de kıdem tazminatı kazandırıyor. 10 yılda emeklilik imkanından yararlanmak isteyenlerin bu süre için çalışma şartı da bulunmuyor. Borçlanarak emekli olma imkanı da mevcut. İşte detaylar...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Erken emeklilikte 1261 gün detayı Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Erken emeklilikte 1261 gün detayı Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur'lu emeklilik hesabı yaparken ne kadar maaş alacağını da araştırıyor. Eğer maaşınız yüksek olsun istiyorsanız 1261 detayı çok önemli.