Tarım ve Orman Bakanlığından birçok şirketin beklediği haber geldi. Daha öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ve krema ihracatını, yaklaşan turizm sezonu, bu yılın ikinci yarısında meydana gelebilecek arz daralması ve ülkenin ihtiyacı olan stok derinliğinin sağlanması gibi nedenlerle gıda güvencesinde sıkıntı yaşanmaması için 18 Nisan'da askıya almıştı.

Bakanlık Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yayımladığı duyuruyla beraber, 7 bin ton tereyağı ihracatına 30 Eylül'e kadar müsaade edileceğini, ihracat izni yalnızca Bakanlıktan onaylı süt ve süt ürünleri üreten işletmelere verileceğini duyurdu. 

BAŞVURULAR GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Başvurular, 27 Haziran saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçe ve istenilen belgelerle yapılacak. İl ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

Müracaatlar ve belgeler değerlendirildikten sonra geçici liste 30 Haziran'da "www.tarimorman.gov.tr/GKGM" internet adresinde yayımlanacak. Geçici listeye itirazlar en geç 4 Temmuz saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçeyle yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ve krema ihracatını, yaklaşan turizm sezonu, bu yılın ikinci yarısında meydana gelebilecek arz daralması ve ülkenin ihtiyacı olan stok derinliğinin sağlanması gibi nedenlerle gıda güvencesinde sıkıntı yaşanmaması için 18 Nisan'da askıya almıştı.

Tereyağını bu işlemi yapmadan önce sakın yemeyin! Uzmanlar uyarıyor: Ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor Tereyağını bu işlemi yapmadan önce sakın yemeyin! Uzmanlar uyarıyor: Ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor Süt ürünlerine gelen son zamlarla birlikte sahte satışlar arttı. Uzmanlar ise gerçek tereyağını ayırt etmek için çeşitli önerilerde bulunuyor. Önerilen yöntemlerden en sık kullanılanı ise tereyağını sıcak suyun içine bırakarak çözülmesi beklemek. Eğer tereyağı tek parçada çözülüyorsa rahatlıkla yiyebilirsiniz. Peki gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? Yöntemleri nelerdir?

Bakanlık duyurdu: Tereyağı ihracatı yasaklandı Bakanlık duyurdu: Tereyağı ihracatı yasaklandı Tarım ve Orman Bakanlığı duyurdu tereyağı ihracatına kısıtlama getirildi, işte detaylar...

Çiğ sütün fiyatı arttı, sıra peynir ve tereyağında Çiğ sütün fiyatı arttı, sıra peynir ve tereyağında Yem fiyatlarındaki artış sonrası çiğ süt fiyatları da arttı. Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını 3 lira 20 kuruştan 4 lira 70 kuruşa çıkardı.