Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı. BDDK konut kredilerine ilişkin yeni karar aldı. Karara göre, 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. Degeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda, yüzde 70, 2 milyon TL altındaki konutlarda ise yüzde 90 kredi kullanılacak. İşte detaylar...

Karar kapsamında Enerji sınıfı1 A olan 1. el konutlar için kredi değer oranı;

Konut değeri 2 milyon TL’nin altında olan konutlar için %90,

 

Konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için %70,

Konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 3,5 milyon TL,

Konut değeri 10 milyon TLüzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmamaktadır.

Enerji sınıfı A olan 2. el konutlar için kredi değer oranı;

Konut değeri 500 bin TL’nin altında olan konutlar için %90,

Konut değeri 500 bin TL ile 2 milyon TL arasında olan konutlar için %70,

Konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için %50,

Konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 2,5 milyon TL,

Konut değeri 10 milyon TL üzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmamaktadır.

Binlerce stok tükendi: Bankalarda hacizli ev ve araç kalmadı! Kredisini ödeyemeyen satıyor Binlerce stok tükendi: Bankalarda hacizli ev ve araç kalmadı! Kredisini ödeyemeyen satıyor Bankaların hacizli gayrimenkul ve araç stokları adeta tükendi. Fiyatlarda yaşanan yükseliş sonrası tüketici kredisini ödemekte güçlük çeken vatandaşlar, araçlarını veya konutlarını haczettirmek yerine satmayı tercih eder hale geldi. Buna bağlı olarak icraya düşen araç ve konut sayısında azalma meydana gelirken, icraya düşenler de piyasadaki arz sorunu nedeniyle hızlı bir şekilde satılıyor.

İstanbulkart’ta faizsiz, masrafsız kredi dönemi İstanbulkart’ta faizsiz, masrafsız kredi dönemi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbulkart’a bakiye desteği için 2 bin 500 TL'ye kadar faizsiz ve masrafsız kredi verileceğini duyurdu. İstanbulkart kredisine başvurular mobil uygulama üzerinden yapıalbilecek.