KAAN ZENGİNLİ

Artan enflasyona rağmen lüks tüketim hız kesmiyor. Süper lüks otomobil, tekne ve yalı satışlarında ciddi artışlar var. Yılın ilk 6 ayında değeri 10 milyon TL ile 30 milyon TL arasında değişen süper lüks araç satışı 103 adedi buldu. ODD raporuna göre Ocak-Haziran dönemini kapsayan yılın ilk 6 ayında Aston Martin, Ferrari, Lamborghini, Bentley ve Maserati satışları 103 adedi gördü. Geçen yıl bu 5 markanın toplam satışı 54 ile sınırlı kalmıştı. İlk 6 ayda 30 milyon TL’lik Ferrari’den 12 adet, 30 milyon TL’lik Lamborghini’den 3 adet, 17-20 milyon TL’lik Bentley’den 9 adet, 8-10 milyon TL’lik Maserati’den 68 adet ve ortalama 12-20 milyon TL’lik Aston Martin’den 11 adet satıldı. Lüks otomobil satan galericiler ise yüksek fiyat ve bekleme sürelerine rağmen, gelen taleplerin şaşırtıcı olduğunu söyledi.

LÜKS TEKNEYE HÜCUM VAR

Lüks hayat kategorisinde üst sıralarda yer alan tekne ve yat satışlarında da artışlar gözleniyor. Geçen yıl 10 milyon TL üzerinde fiyatı olan 820 tekne ve yat ilanı, bu yıl 1.200’e yükseldi. Türkiye’de lüks tekne ve yat üretimi yapan şirketler siparişlere yetişemez oldu. Sadece Antalya'daki tersanelerde yılın ilk 6 ayında değeri 100 milyon TL üzerinde olan 32 süper tekne ve yat siparişi tamamlanarak sahiplerine teslim edildi. Teslim edilen lüks yatların yüzde 30’i iç piyasaya verildi.

İŞ DÜNYASI REKABETE GİRDİ

Lüks otomobil ve teknelerin yanında değeri milyarlarca lirayı bulan yalılara da talep arttı. 2020 yılında İstanbul’da 102 yalı satışta iken, bu rakam bugün itibarıyla 233 adede yükseldi. En düşüğü 30 milyon TL olan yalıların, en yüksek fiyatı ise 600 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Sarıyer Yeniköy’de 120 yaşında olan ve 1.200 metrekare büyüklüğü bulunan Boğaz’a sıfır bir yalı 600 milyon TL’ye satışa çıktı. Yeniköy’deki yalının emlak danışmanı Fettah Karacadağ “Yalı satışları geçen yıla göre iyi. Peynir ekmek igibi diyemez tabi ama en azından yerli alıcı arıyor. Yabancılar yalılardan çok rezidanslara yöneliyor. Hatta Türk iş dünyası Boğaz’dan yalı kapatmak için rekabet hâlinde” dedi.

10 MİLYON TL'LİK RANGE 230 ADET PEŞİN SİPARİŞ ALDI

İki ay önce ön sipariş almaya başlayan yeni Range Rover’a Türkiye’den ciddi talep geldi. Bugüne kadar üretilen en pahalı Range Rover olma özelliğini taşıyan model, kısa süre içinde Türkiye’den 230 sipariş aldı. Üstelik siparişi verenler otomobilin ücretini de peşin ödedi.

Kamuda lükse değil yerli araca teşvik Kamuda lükse değil yerli araca teşvik Kamuda lüks araç kullanımına yönelik muhalefetin eleştirilerini cevaplayan Bakan Nebati “Bakanlık olarak satın alma ve kiralamalar için kamu idarelerini; yerli menşeli, standart donanımlı ve düşük bütçeli taşıtlara yönlendiriyoruz. 2021 yılı bütçesiyle tahsis edilen taşıtlardan 800 adedinin kullanımına izin vermeyerek tasarruf ettik. 2022 yılında da aynı tasarruf anlayışını sürdürüyoruz” dedi.
Lüks harcama tam gaz Lüks harcama tam gaz Lüks tüketim harcamaları kriz dinlemedi. Lüks ev ürünleri sektörü ekonomik darboğaza rağmen satışlarını katladı.