Cabir Turğut

Konut talebi sürekli artarken, talebin satışa istenilen düzeyde dönüşmemesi müteahhitleri harekete geçirdi. Uygun fiyatlı konut için yol haritası belirlemek isteyen müteahhitler, inşaatta ince iş olarak tabir edilen alanda kullanılan seramikten yer döşemesine, prizden, musluğa birçok ürünü masaya yatırdı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, sektör temsilcileriyle yaptıkları birçok toplantıda bu konuyu ele aldıklarını belirterek “Kaliteden ödün vermeden daha ekonomik fiyatlı ürünler kullanılarak da projeler yapılabilir. Bu fiyatlara da olumlu etki eder. 2017 üçüncü çeyreğinde malzeme fiyatları geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 25,1 artış göstermiş. Mahal listede yapılacak ayarlamanın fiyatlara yüzde 25 yansıması mümkün değil ama yüzde 10 etkiler” dedi.

SOSYAL ALANLAR BÖLGEYE AÇILMALI
Mahal listesinde daha mütevazı davranılması gerektiğini belirten Kurum, sosyal donatıların da daha ekonomik olması için bölgeyle paylaşılması gerektiğine işaret etti. Kurum “Metrekaresi 5-6 bin liraya olan projlerimizde bile biz yeri gelde 5+1 konutların içine özel hamamlar yaptık. Bunun yerine o metrekareyi daha ekonomik kullanabilirdik. Yine bir havuz mu yapıyoruz bunu o muhitin kullanımına açıp aidat giderlerini düşürebiliriz” diye konuştu.

İSTANBUL’DA FİYAT DİBİ GÖRDÜ
Raporlar eşliğinde inşaat sektörünün dününü ve bugününü masaya yatıran Murat Kurum “Bu sektörle ilgili bilen bilmeyen herkes konuşuyor. Bu da sektörü olumsuz etkiliyor. Bundan dolayı somut rakamların yer aldığı raporlar eşliğinde sektörü masaya yatırmak istedik” dedi. İstanbul’da konut fiyatlarının 2011’de yüzde 7,5, 2015’te yüzde 25,5, 2017’de ise yüzde 9,98 artış gösterdiği bilgisini veren Kurum “Konut fiyatları İstanbul’da yavaş yavaş yükselişe geçecek. Fiyatlar bu yıl tekrar enflasyonun üstüne çıkmaya başlar” değerlendirmesini yaptı.

84 ay vade farksız ödeme çok zor
Bankaların daha önce yapılan kampanyalarda sektöre çok ciddi katkı sağladığına vurgu yapan Murat Kurum “Onların da inşaat sektörüyle ilgili yüzde 25’lik hacmi var ve bununu doldurmuş durumdalar. Biz de bu gerçekten yola çıkarak hem bankaları hem de tüketicileri rahatlatmak için Emlak Konut bünyesinde taksit yapacağız. Örneğin 500 bin TL’lik konut aldınız. Bunun yüzde 10’unu peşin verdiniz. 450 bin TL’si için kredi çekmeniz gerekiyor. Bunun yüzde 10’unu da ara ödeme şeklinde ödediğinizde 400 bin TL kalıyor. Biz diyoruz ki bunun yüzde 40’ı için bankaya gitme gel biz Emlak Konut bünyesinde taksitlendirelim. Kalanı için ise banka kredisi kullan. 3 aylık dönemde bir kampanya yapacağız. Her proje kendi içinde vadeye karar verecek. Ancak 84 aya müteahhitin verdiği katkı yüzde 37’ye varıyor. Şu an hiçbir müteahhit yüzde 37 kazanmıyor. Dolayısı ile 84 ay vade farksız ödeme çok zor” dedi.

%40 temettü verecek
2017’de 1,1 milyon metrekare büyüklüğünde 7,7 milyar TL satış yapan Emlak Konut, 2018’de ise 7,2 milyar TL satış ile 1,8 milyar kâr hedefliyor. Bu yıl yüzde 40 temettü dağıtmayı planladıklarını anlatan Kurum “Mevcut 5,3 milyar TL değerindeki arsa portföyümüz içerisinden, İstanbul’da bulunan Küçükçekmece, Şişli, Bakırköy, Florya, Çekmeköy, Bahçekent arsalarımızı ihâle etmeyi düşünüyoruz. Yine Ankara Saraçoğlu’nda ve Samsun gibi illerde ihaleler gerçekleştireceğiz. Arsa değeri yaklaşık 2,1 milyar TL olan arsalarımızla 10 milyar TL’lik iş hacmi oluşturmayı planlıyoruz. 2017 yılında ihalesini yaptığımız ve ruhsat alım işlemlerini sonlandırdığımız projeler var. Galatasaray’ın Riva arazisi için de sona yaklaştık. Ruhsat aşamasındayız. Onun da lansmanını 2018’de gerçekleştireceğiz” bilgisini verdi.

Riva'da metrekare fiyatı 7 bin liradan başlayacak
Emlak Konut, Riva projesinin ekolojik ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla tasarlanan Eko-Köy modeli olması için de  çalışma yaptı. Galatasaray Spor Kulübü'nün İstanbul Riva'daki arsasında hayata geçecek projede evler temmuz ya da ağustos ayında satışa çıkaca. Az katlı ve müstakil yapıların yer alacağı projede dairelerin metrekare fiyatı 7 bin liradan başlayacak.