Adana 'da 10 Kasım törenlerinde yaşanan gerginliğin etkileri sürüyor. Atatürk'ün ölümünün 75'inci yıldönümünde Adana'da düzenlenen anma töreni sırasında Vali Hüseyin Avni Coş aleyhine slogan atan grup ile polis arasında arbede yaşandı. Vali Coş, olayla ilgili bugün bir açıklama yaptı ve bu kişilerin marjinal bir grup olduğunu iddia etti. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Atatürk'ün ölümünün 75. yılı anma töreni sırasında yaşanan gerginlikle ilgili, "Toplumumuzda herkes görüş ve düşüncelerini açıklayabilir ama bunların yeri resmi törenler değildir" dedi.

Kentteki bazı sivil toplum kuruluşları, dün Atatürk'ün ölümünün 75. yılı anma töreni sırasında, Vali Coş aleyhine slogan atan grup ile polis arasında çıkan arbedeyle ilgili olarak Coş'u makamında ziyaret ederek, desteklerini iletti.

Coş, ziyarette yaptığı açıklamada, milli ve manevi değerlerin her zaman birleştirici, kaynaştırıcı özelliği bulunduğunu, bu anlamda milli kavramlarımızdan olan bayrak, Atatürk ve cumhuriyetin 76 milyon vatandaşın ortak değeri olduğunu söyledi.

''HERKES GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLAYABİLİR. BUNUN YERİ RESMİ TÖRENLER DEĞİLDİR''

Bu değerlerin herhangi bir kesimin, siyasi görüş sahibinin tekelinde olmadığını anlatan Coş, şöyle konuştu:
"Toplumdaki bir kesimin bu kavramları kullanarak, toplumun diğer kesimlerine karşı rencide edici, ayrımcı, bölücü yaklaşımlara girmesi, milli kavramların, değerlerin arkasına saklanarak toplumun diğer kesimlerini aşağılaması, rencide etmesi, hor görmeye, hücum etmeye çalışması fevkalade yanlıştır. Bu milli kavramlar, manevi değerler birleştirici, bütünleştirici nitelikleriyle anlam kazanır. Bu nedenle bayrağımız, Atatürk'ümüz, cumhuriyetimiz hepimizin ortak değeridir. Bunlar sadece şu görüş sahiplerinin hassa olduğu, diğerlerinin ilgisiz kaldığı değerler değildir. Toplumumuzda herkes görüş ve düşüncelerini açıklayabilir ama bunların yeri resmi törenler değildir. Bunların yeri Atatürk'ü andığımız, cumhuriyeti andığımız yerler değildir. Bu günler, günün anlam ve önemi itibariyle 76 milyonun hangi görüşten olursa olsun, hangi siyasi partiyi severse sevsin, hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi din ve mezhepten olursa olsun tüm vatandaşlarımızın bir ve beraberlik içerisinde olması ve bu ortak değerlerin etrafında kenetlenmesi gereken günler olması gerekirken, bu törenleri bir siyasi görüşün mitingine çevirmeye kalkışmak, bir siyasi görüşün arenasına çevirmeye kalkışmak hem o güne hem o günde andığımız milli değerlerimize saygısızlıktır. Bundan dolayı dün yaşadığımız hakikaten üzüntü verici ve büyük Atatürk'ün aziz hatırasına da saygısızlık niteliğinde olan kavramları, yaklaşımları, bunları yapanları kınıyoruz."

''BU KİŞİLER MARJİNAL BİR GRUP''

Bu kişilerin marjinal bir grup olduğunu bildiren Coş, Adanalıların bu tür yakışıksız, yersiz ve zamansız davranışları onaylamamasının en büyük tesellileri ve teminatları olduğunu kaydetti.

Coş, kamuoyuna sağduyulu yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederek, "Bu tür ayrımcı, bölücü, şiddet ve küfür içeren yaklaşımları kınıyoruz" dedi.

 Atatürk'ün "Millete efendilik yoktur, bu millete hizmet eden onun efendisi olur" sözünü rehber edindiklerini dile getiren Coş, "Bu sözü rehber edinerek vatandaşlarımıza daha iyi hizmetler sunmak için arkadaşlarımızla gece gündüz çalışıyoruz. Tabi kimi vatandaşımız sessiz çoğunluk duasıyla destek olurken, coğrafyamızda sayısal bir ağırlığı olmayan marjinal bazı gruplar da değişik amaçlar peşinde. Onların bu amaçlarını da belki saygıyla karşılamak mümkün ancak milli günlerimizi, değerlerimizi istismar ederek, o günleri zehir etmeye, o günleri toplumda bir ayrışmaya yol açacak şekle büründürmeye çalışmak son derece tehlikeli ve yakışıksızdır" diye konuştu.

Coş, olaylar sırasında taşkınlık yapanlara engel olmaya çalışan sağduyulu vatandaşların bile darp edildiğine dair görüntülerin gazetelerde yer aldığını anlatarak, bunların normal davranışlar olmadığını ifade etti.