Geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan Hadi Salihoğlu, basın mensupları ile tanışma toplantısında savcıların görevlendirilmesi ile ilgili, "Esaslı bir değişiklik yapacağım" ifadesini kullanmıştı. O esaslı değişiklikler dün gerçekleşti. İstanbul Adalet Sarayı'nda görev yapan 115 hakim ve savcının görev yeri değişti. En dikkat çeken değişiklik, 17 Aralık soruşturmasını yürüten Savcı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç görevden alınması oldu. İş adamı Reza Zerrab ve eski bakanların oğullarının dosyasına bakan Kara, 45. Asliye Ceza Mahkemesi'nde duruşma savcılığı yapacak. Eski bakan Erdoğan Bayraktar, iş adamı Ali Ağaoğlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in aralarında bulunduğu isimlerle ilgili dosyayı yürüten Mehmet Yüzgeç ise, 1. Çocuk Mahkemesi'ne duruşma savcısı olarak atandı. Hadi Salihoğlu, Kara ve Yüzgeç'e görevden alındıklarını e-postayla bildirdi. 

Mehmet Yüzgeç'in önceki gün, soruşturma kapsamında "2. Dalga" talimatı verdiği ortaya çıktı. Aralarında Ahmet Nazif Zorlu ve Mehmet Ali Aydınlar'ın da bulunduğu bazı işadamlarının şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldığı öğrenildi. Dosyaları ellerinden alınan savcıların 1. iddianameyi bitirme aşamasında olduğu da öne sürüldü. 
Öte yandan, 17 Aralık soruşturmasına sonradan atanan Mustafa Erol, özel soruşturma bürosuna gönderildi. Soruşturmaya sonradan atanan Ekrem Aydıner, dosyaya bakmaya devam edecek.