Diyarbakır'da, geçtiğimiz Pazar günü kandırılarak dağa çıkarılan iki kuzenin aileleri, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanlığı'na gelerek yetkililerle görüşmek istedi. İddiaya göre, BDP'de bulunan bir grubun taşlı sopalı saldırısına uğrayan aileden iki kişi yaralandı. Aile, sesini duyurabilmek için Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemine başladı. 23 Nisan günü Diyarbakır'ın Lice ilçesinde düzenlenen piknikte yaklaşık 20 çocuğun PKK tarafından kaçırılmasının ardından aileler ilk kez PKK'ya tepki göstermeye başladı. Böçküm ailesi, başlattıkları eylemin ardından çocuklarına kavuşması ile diğer aileler de eylem yapma kararı aldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir haftadır 10 ailenin sürdürdüğü oturma eylemi devam ederken, geçtiğimiz Pazar günü yine PKK tarafından kaçırılan Özgür ve Berat Çetiner'in aileleri de BDP'ye giderek, çocuklarının geri getirilmesini istedi. BDP İl Başkanlığı'nda çocuklarını isteyen aileler ile partililer arasında yaşanan arbedede 2 kişi yaralandı. BDP'den ayrılan Çetiner ailesi bu kez Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi başlattı. Özgür Çetiner'in astım hastası, Berat Çetiner'in ise böbrek yetmezliği yaşadığını anlatan aileleri, çocuklarının geri getirilmesini istedi. Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi başlatan ailelerin sık sık fenalaştığı görüldü. 

"EVİMİZDE YAS VAR" 
PKK tarafından kandırılarak dağa götürülen Berat Çetiner'in annesi Saniye Çetiner, oğlunun gidişinden sonra evlerinde yas tutuklarını dile getirdi. Çocuğunun Pazar günü kaçırıldığını belirten Saniye Çetiner, çocuğunun dağa kaçırıldığını telefona gelen mesajla öğrendiğini söyledi. 
Özgür Çetiner'in annesi Halime Çetiner ise oğlunun kandırılarak dağa kaçırıldığını ifade ederek, okullarda çocukların örgüte dair propagandaya maruz kaldıklarını kaydetti. Çocuğunun astım hastası olduğunu anlatan acılı anne Halime Çetiner, Berat'ın, dağa kaçırılmadan önce okuldaki arkadaşlarıyla vedalaştığını dile getirerek, "Çocuğum astım hastası. Oğlum ilaç kullanmazsa astım krizine girer, şekeri yükselir. Ben oğlumu istiyorum. Oğlum nerede ölürse ölsün, onların yüzünden ölür. İki gündür BDP'ye gidiyoruz ama hiçbir yanıt alamadık. Benim çocuğuma bir şey olursa kim hesabını verecek. Çocuklarımız okuldan eve, evden okula gidip geliyorlardı. Sokak çocuğu kültürüne hiç almadılar. Oğlumun başına ne geldiyse okulda geldi. Okulda çocuklarımızı aşılandı. Dağa giden çocuklar okullarda aşılanarak gidiyor. Onları okullarda gönderiyorlar. Ben çocuğumu istiyorum" dedi. 

BDP'DEN AÇIKLAMA 
Çetiner ailesinin BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'na gitmesi üzerine yaşanan gerginlikle ilgili yazılı bir açıklama yapan BDP, "Üç beş kendini bilmez kişi BDP Diyarbakır il binasına saldırmıştır" ifadelerini kullandı.