Ege Denizi'de yaşanan sığınmacı dramından Türkiye'yi suçlayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, iki ülke arasındaki 12 kilometrelik kara sınırına çekilen tel örgülerin kaldırılmayacağını da açıkladı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'la birlikte gittiği Midilli adasında Bild gazetesine bir röportaj veren Yunanistan Başbakanı Çipras, sığınmacı krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
''KAÇAKÇILARI TÜRKİYE DURDURMALI''
 
Hürriyet gazetesinin çevirisine göre, ''Bizim pozisyonumuz mültecileri Türkiye'nin alması gerektiği yönünde. Türkiye'de mülteci kampları kurulmalı. Türkiye kaçakçılarla mücadele etmeli ve onları durdurmalı'' diyen Çipras,Avrupa Birliği liderlerini de eleştirdi.
 
Çipras, ''Görüyorsunuz. Avrupa Birliği'ndeki tüm buluşmalarda muhafazakâr hükümetler, bizi sınırların güvenliğini tam olarak sağlamamakla itham ediyor. Onlar, mültecileri bizim Avrupa'ya gönderdiğimizi söylüyor. Şimdi de bizden telleri kaldırmamızı istiyorlar. Türkiye'de 2.5 milyon insan bekliyor'' diye konuştu.
 
'SIĞINMACI BOTLARININ YOLLANMASININ SONU GELMEYECEK'
 
Çocuk sığınmacı AB'den para istedi, Çipras 'Bana da' dedi.
 
Yunanistan Başbanı Çipras, ''İnsanlar gelecekse tek güvenli yol bu. Neden boğulmaya bırakılıyor?'' sorusuna ise ''Türkiye ile AB kabul ediyorsa… Yunan hükümeti böylesi bir kararı tek başına alamaz. Ayrıca bana göre botların yollanması sona ermeyecektir, yalnızca aldıkları ücret azalacaktır. Bu dramdan Türkiye sorumlu'' yanıtını verdi.
 
Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınıra çekilen tel örgülerin kaldırılması tartışmalarına da değinen Çipras, ''Kim ki, bizim tel örgülerimizi kaldırmamızı istiyorsa gerçekleri görmezden geliyor veya inkâr ediyor. Orada mayın tarlası var. İnsanlar denizde boğulmak yerine orada can verir'' ifadelerini kullandı.
 
Çipras ayrıca, Türkiye'nin sınırdaki mayınları tamamen temizlediğinden emin olamayacaklarını da kaydetti.