İSMAİL SONSUZ ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, üç belediye başkanının disipline sevk edildiği akşam genel merkezde AK Partili Büyükşehir ve il belediye başkanları ile yaptığı toplantıda başkanlara önemli uyarılarda bulundu. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, AK Parti’nin ilkelerini hatırlatan Davutoğlu’nun “Benim mal varlığımda sıkıntılı bir durum görürseniz bunu yüzüme karşı söylemeniz görevinizdir. Sizlerin de mal varlığında izah edilemeyen bir artış söz konusu olursa bunun hesabını da ben sizden sorarım” ifadelerini kullandığı belirtildi.  AK Parti’nin belediyecilikten gelen bir parti olduğunu hatırlatarak başkanlardan vatandaşın gönlüne girecek çalışmalar yapmalarını isteyen Davutoğlu’nun, “Belediyelerin başarısı, parti başarısını doğrudan etkiliyor. Bu yüzden belediyelerimizin hata yapmaması lazım. Bu konuda uyum içerisinde olmalıyız. Dikkatli ve ahlaki çalışmamız gerekiyor. Kibirli davranmayın, dürüst olun. Yanlış yapanları partimizin içinde görmek istemiyoruz” dediği belirtildi. 
Hükümet’in 3 ay, 6 ay, 1 yıl ve 4 yıllık icraat takvimini hatırlatan Davutoğlu’nun “Bizler vaatlerimizi yerine getiriyoruz. Siz de dört yıllık hazırlıklarınızı yapın ve sıralayın. Vatandaşa bunları takdim edelim” dediği, Belediye Başkanlarının da 2019 yılına kadar yapacakları projeleri doküman halinde Başbakana sunduğu bildirildi. Toplantıda Davutoğlu’nun ayrıca, liderle yaptığı yeni Anayasa görüşmeleri ve Başkanlık sistemi hakkında da başkanları bilgilendirerek, belediyeler ve yerel yönetimlerle ilgili yapılacak düzenlemeler konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

AK PARTİLİ 9-10 BAŞKAN İNCELEMEDE
AK Parti, Başbakan Davutoğlu’nun en hassas olduğu konuların başında gelen ‘yolsuzlukla mücadele’ ve ‘parti ilkelerine uyma’ konusunda işi sıkı tutuyor. Geçtiğimiz günlerde 3 ilçe belediye başkanının MYK tarafından Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ardından benzer suçlamalar yöneltilen 9-10 AK Partili ilçe belediye başkanı hakkında da incelemenin sürdüğü, disiplin sürecinin başlatılıp başlatılmasına yapılacak incelemenin ardından karar verileceği bildirildi. Öte yandan başkanlarla ilgili süreçte yeni kurulan Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nun da aktif rol oynadığı belirtildi.

Gurur projesini havadan inceledi
Başbakan:   Evlenmek  isteyen şantiye işçilerinin nikâhlarını açılış esnasında yapacağıma söz vermiştim, şimdiden 100 işçimizden talep var...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yollarını kapsayan projenin yüzde 88’inin gerçekleştiğini belirterek, bu yaz açılışını yapacaklarını söyledi. 
Şantiyede incelemelerde bulunan Davutoğlu, köprünün dünyada mimarisi açısından ilk niteliği taşıdığını belirterek şöyle konuştu: “Daha önce iki ayrı açılış planladığımız bir projeydi, bugün Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızla birlikte firma yetkilileriyle mutabık kaldık. Köprünün devreye girmesiyle bağlantı yollarının devreye girmesi arasındaki süre, bağlantı yollarındaki hızlı seyir dolayısıyla kapanıyor. Dolayısıyla bağlantı yollarıyla köprünün birlikte bu yaz içinde açılmasına karar verdik. Ramazanda köprü üzerinde işçilerle iftar yapmıştık. Bu süre içinde evlenen bütün işçilerin düğün, nikâh törenlerinin açılış esnasında yapılacağını konuşmuştuk. Dolayısıyla niyeti olanın biraz acele davranmasında fayda var. Şimdiye kadar herhalde yüzleri bulan bir rakam var...”