Ordu'nun Ünye ilçesinde bugün 05.00 ile 11.00 saatleri arasında aşırı yağışlara bağlı olarak metrekareye tam 240 kilo yağmur düştü. Ordu'nun Ünye ilçesinde meydana gelen şiddetli yağışlar sonrası, Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri kısa bir sürede su baskınlarına müdahale etti.

OSKİ VE İTFAİYE DERENİN TAŞMASINI ENGELLEDİ

Aşırı yağışlarla birlikte, Ünye ilçesinin içinden geçen Tabakhane Deresi'nde su seviyesinin yükselmeye başlamasının ardından, Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı OSKİ ve İtfaiye ekiplerinin başarılı müdahalesi sonrası derenin taşması engellendi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Saat 05.00'da başlayan ve şiddetini arttıran yağmur sonrası, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye ilçesinde kriz masası oluşturuldu. Ayrıca, Altınordu ile Fatsa'dan yönlendirilen OSKİ bünyesindeki, 80 personel, 25 araç ve iş makinesi ile İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı 14 araç, 16 adet motopomp ile dalgıç pompa ve 70 personelden oluşan 14 ekip kısa sürede Tabakhane Deresi bölgesine sevk edildi.

İŞ MAKİNELERİYLE MÜDAHALEDE BULUNULDU

Belediye ekipleri tarafından ilk olarak şehrin içerisinden geçen Tabakhane Deresi'nde herhangi bir tıkanma yaşanmaması için iş makineleriyle müdahalede bulundu.

77 İHBAR GELDİ

Sonrasında ise, aşırı yağışlarına bağlı olarak kriz masasına ulaşan 77 ihbarı değerlendiren ekipler, sağanak yağmura rağmen iki saat içerisinde su baskınlarının 70'ine anında müdahale etti.

BAŞKAN YILMAZ: EN SON BU BÜYÜKLÜKTE BİR YAĞIŞ 2006'DA OLDU

Ünye'de meydana gelen yağışların son 10 yılın en büyük doğal afeti olduğunu dile getiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "En son bu büyüklükte bir yağış 2006 yılında meydana gelmiş. Ekiplerimiz, meteorolojik verilere göre, zaten bu tür durumlara karşı her an hazırlıklı durumda. Bölgemizde meteoroloji tarafından dün itibariyle yapılan uyarı sonrası, ekiplerimiz saat 05.00 sıralarında meydana gelen yağışlara anında müdahalede bulunarak, vatandaşlarımızın daha büyük bir sıkıntı yaşamalarını engellemiş oldu.

"MAALESEF ŞEHİRLERİMİZİN ALTYAPISI YETERSİZ"

Her zaman söylediğimiz gibi alt yapı çok önemli. Maalesef şehirlerimizin altyapısı yetersiz. Bu yüzden Altınordu'da Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı çalışmasını başlattık.

"TÜM EKİPLERİMİZİ KUTLUYORUM"

Aynı çalışmalar diğer ilçelerimizde de devam edecek. Ben başarılı çalışmalarından dolayı tüm ekiplerimizi kutluyorum. Ünyemize büyük geçmiş olsun" dedi.