Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rize Belediye Başkanlığı'nı ziyaret ederek Belediye Başkanı Halil Bakırcı'dan bilgi aldı.Gül, burada yaptığı konuşmada, şehirlerin gerçek sahiplerinin belediye başkanları olduğunu belirterek, "Şehirlerin güzelleşmesi, büyümesi, yaşanacak  belde olabilmeleri, belediye başkanlarının takip ettikleri imar politikaları ile ilgilidir. Şehirleri güzelleştirebilirler de uzun vadeli politikalarıyla yaşanmaz hale de getirebilirler" diye konuştu.
"Karadeniz gibi canabı Allah'ın verdiği bu kadar güzellikler içerisinde şehirlerimizi daha da güzel yapmamız, insanların o şehirlerde uzun süre mutlu yaşayabilmelerini temin etmemiz lazım" diyen Gül, şöyle devam etti:
"Gelirken tüm sahil boyunca yerleşim yerlerini daha derli toplu gördüm. Karadeniz'in bütün şehirlerine, ilçelerine, göz bebeğimiz gibi bakmak lazım. Gerektiğinde vatandaşlarımızın kendi imkanları yoksa belediyeler, devlet olarak da onlara sahip çıkmak ve yaptıkları işleri güzel yapmalarını sağlamak lazım. Yoksa bu en güzel yerler çirkinleşir o zaman da insanlar daha güzel yerlerde yaşamak ister. Şehirler yaşanmaz hale gelince insanlar ayrılıyor. Onun için bu güzel yerler,i cennet gibi yerleri güzel korumamız daha da güzelleştirmemiz lazım."
Uzun vadeli planlara bakmak gerektiğini belirten Gül, şunları kaydetti:
"Kısa vadeli talepler, baskılar olabilir. Uzun vadeli şehirlerin geleceği için iyi değilse ona direnmek, iyi bir şekilde izah etmek gerekir. İnsanlar anlayışlıdır, eğer güzel anlatılabilinirse. Rize, Karadeniz'in en güzel yerlerinden birisi, inanıyorum ki buranın güzelliklerine daha güzellik katacakimar çalışmaları, plan ve projeler yapılacaktır. Her türlü kamu, devlet, Ankara desteği üstelik elinizde. Böyle bir avantajınız da var. Bunları en güzel şekilde su akarken testiyi doldurun ve Rize hep güzel kalsın."