İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar'a yapılan metro hattının tünel birleştirme programına katıldı. Topbaş, "2016 yılına vardığımızda, günde 7 milyon insan metroyu kullanır hale gelecek." dedi. Kadir Topbaş, Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe, Çekmeköy hattında faaliyet gösterecek metronun tünellerini birleştirme programına katıldı.İstanbul'u demir ağlarla ördüklerini söyleyen Topbaş, "İstanbul'da 1873'te ilk tünel dünyada ikinci olarak yapılmıştı. O günden bugüne ihmal ettiğimiz ulaşım aksını devreye sokmaya çalışıyoruz. 45 kilometrelik raylı sistemi, göreve geldikten sonra 125 kilometrelere kadar çıkarttık. Giderek şehrin altını demir ağlarla örüyoruz. Kent yoğunluğunun en doğru çözümünün metro olduğunu biliyoruz. Yatırımlarımızın büyük bir bölümünü 26 milyar lira civarında gibi bir pay ile ağırlıklı olarak metro yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Şu an bu aks 24 buçuk kilometreye ye ulaşacak. Şile'den gelen insanlarımızın araçlarıyla kente girme ihtiyaçlarını ortadan kaldıracak." şeklinde konuştu.
'7 MİLYON İNSAN METROYU KULLANACAK'
Dünyanın hiçbir ülkesinde metroları belediyelerin yapmadığını vurgulayan Topbaş, "Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük hattını bitirdik. Bunlar mega projeler. Türkiye'nin en büyük metro hatları. Hedefimiz 2016 yılına vardığımızda günde 7 milyon insan metroyu kullanır hale getirmek. 2015'in sonuna doğru yani 38 aylık süreç içerisinde bu tamamlanacak. Bu sistem devreye girince Çekmeköy'de Üsküdar'a 24 dakikada, Ümraniye'ye 12 buçuk dakikada gelebilecekler. Medeniyet ve kalite bu." ifadelerini kullandı.
Daha sonra eline telsizi alan Topbaş, operatöre komut vererek tüneli açma çağrısında bulundu. Büyük bir alanı yıkarak tüneli açan operatörler, tünel girişine Türk bayrağı astı.