Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Kadir Akgül, "1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak isteğimiz,  sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun. Esnaflar mağdur olmasın" dedi. Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen TESKOMB üyeleri adına açıklama yapan Akgül, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatıp yeni nesillere rehberlik yaptıklarını belirtti. Türkiye'nin omurgası, toplumun çimentosu olduklarını ifade eden Akgül, "Fedakarlıkla, dayanışmayla, sabırla her dönem halkımızın birlikteliği için çalışır, umutsuzlukta umut, karanlıkta ışık oluruz" diye konuştu. Kriz dönemlerinde, önce esnafın kemer sıktığına dikkati çeken Akgül, şunları kaydetti: "Türkiye'nin demoktarikleşme sürecinde en güçlü katkıyı sağlayan bizleriz. Huzur ve barışın yolu ekonomik büyümeden geçer. Bunun için sürekli çalışır, üretiriz. Kar, zarar demeden istihdama önem verip iş ve aş sağlarız. Ne yazık ki son olayların esas mağdurları bizleriz. Kent meydanlarının sahibi kentliler, kasabalılar, köylüler, bütün bir ülke ve dahası tüm dünyadır. Taksim, Kızılay ve Konak gibi meydanlarımız Türkiye'nin ana değerleridir. Bu meydanlara hayat verenler ise esnaflardır." 


Demokratik yasa ve kurallar çerçevesinde her bir ferdin kendini ifade etme hakkı ve özgürlüğüne sonuna kadar saygılı olduklarını dile getiren Akgül, şöyle devam etti: 
"Bu anlayışla Gezi Parkı gösterileri diye adlandıralan eylemler sırasında uğradığımız bütün haksızlıklara, fiziki saldırılara, kapı ve pencerelerimizin kırılmasına rağmen sükunetimizi koruduk. Yaralanan, hayatını kaybeden her bir can, yüreklerimizi yüzlerce, binlerce kez dağladı. Geldiğimiz noktada Türkiye'de pek çok kent meydanının çevresindeki ticaret, sekteye uğradı. Herkes biliyor ki gösteriler nedeniyle en ağır kayıpları esnaf ve sanatkarlar veriyor. Özellikle yaz dönemi gelir beklentilerimizin hepsi boşa çıktı. Yerli ve yabancı turistler, semtimize uğramaz oldu. Ürünlerimiz tezgahta çürüyor. Mallarımız stoklarda bekliyor. Müşterilerimiz kaçıyor. Çoğu gün satış yapamadan kepenklerini kapatan esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz var. Anne, babalar haklı olarak kaygılılılar. Caddelere, meydanlara çocuklarını göndermiyorlar. Alışverişe gidemiyorlar. Sonuç olarak her gün bambaşka bir gerekçe ile düzenlenen artık amacını ve hedefini anlamadığımız iş yerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler,  taşkınlar, sabrımızı tüketmektedir." 


Sokaklar, caddeler eski huzuruna kavuşsun
Demokrasinin sistemli, kesintisiz ve barış içerisinde işlemesi taraftarı olduklarını söyleyen Akgül, "İstiyoruz ki birliğimiz bozulmasın. Çünkü hepimiz, aynı gemideyiz. Esnaf toplumun özetidir, herşeyidir, her kesimidir. Bizim amacımız esnafın mağdur olduğunu kamuoyuyla paylaşmaktır. TESKOMB üyesi 1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak isteğimiz sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun. Esnaflar mağdur olmasın. Yüzleri gülsün, esenliğimiz geri gelsin. İlgililer sesimizi duysun. Mübarek ramazan ayıyla birlikte kentlerimiz ve hayatımız normalleşsin" ifadelerini kullandı. 
Bir gazetecinin "Bu olaylarda, esnafın kaybı ne kadar? Taksim Meydanı'ndaki olaylarda polis müdahalesi olmadan önce herhangi bir sorun yaşanmıyordu. Bunlara da değinebilir misiniz?" sorusu üzerine Akgül, şöyle konuştu: 


"Biz bir şeye karşı değiliz. Ancak diyoruz ki bir kişinin evinin önünde her gün bu kadar kalabalık olursa ne yapsın? Buralarda dükkan fiyatları çok pahalı. Esnaf ve sanatkar 35 gündür siftah yapamıyor. Bizim amacımız bu. Gösterilere veya herhangi bir şeye karşı değiliz. Ama ayrı ayrı yerlerde yapılsın. Artık yeter, demenin zamanı geldi." 


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in "esnaf tepkisinin bir reklam ajansı tarafından manipüle edildiği" yönündeki iddiasının sorulması üzerine Akgül, "Hepsini burda gördünüz. Bu kadar. Bütün senaryoların ne olduğunu bilmiyoruz.  Sadece gösteriler nedeniyle zarar gören esnafların mağduriyetinin önlenmesini istiyoruz. Birilerinin hak ve özgürlükleri, diğerlerinin hak ve özgürlüklerini çiğnemesin istiyoruz" dedi.


Beyoğlu esnafı Gezi Parkı olaylarından dertli
Beyoğlu esnafı da Gezi Parkı olaylarıyla başlayan olumsuz etkinin hala devam ettiğini söyledi. 
Çiçekçi esnafından Ayşegül Yorgun (39), kendisinin 25 yıldır, ailesinin ise 3 kuşaktır Taksim'de çiçekçilik yaptığını söyledi. 
Esnafı düşünen hiç kimsenin olmadığını anlatan Yorgun, "Zarar ettik. Ramazan da girdi. Boş geliyoruz, boş gidiyoruz. Çiçekleri çöpe atıyoruz. Olaylar hala bitmedi. Daha neyin mücadelesini yapıyorlar anlamadım" dedi.
İstiklal Caddesi'nde 40 yıldan beri çikolata dükkanı işleten Ali İhsan Batur da olaylar esnasında camlarının ve kepenklerin kırıldığını belirtti. 
İş yapamaz hale geldiklerini vurgulayan Batur, "Bazı günler tam, bazı günler yarım gün kapatmak zorunda kaldık. Bu esnada gelen insanlar alışveriş için gelmedi. Bu durumda da mağdur olduk. Kazandığımız hiç bir şeye yetmez hala geldi. Taksim'de esnaf olduğumuz için giderlerimiz de çok. Geçen sene aynı dönemde buranın yüzde 60'ı turist olurdu. Şu anda ise turist sayısı yüzde 10-15. İnsanlar, Beyoğlu'na girmeye korkuyor" diye konuştu.
Kahramanmaraş'tan 2 ay önce dondurma satmak için İstanbul'a gelen Nuri Çiğdem de, "Bir yıl öncesine göre satışlarımız yüzde 90 düştü. Bundan sonra da ne olacak bilmiyoruz. En çok Arap turistlere dondurma satıyorduk. Artık onlar da gelmemeye başladı" ifadelerini kullandı.
İstiklal Caddesi'nde 5 yıldan beri kafe işlettiğini anlatan ve ismini vermek istemeyen bir kafe sahibi de, "Gündüz saat 3'e, 4'e kadar kimse yok. Mağduruz. Günde 10-20 lirayla dükkanı kapatıyoruz. Kafede 8 kişi çalışıyorduk. Olaylardan sonra 3 kişiyi işten çıkartmak zorunda kaldık. Önceden bu caddeden günde 1,5 milyon kişi geçerdi" diye konuştu.
Ayakkabı dükkanı işleten 59 yıllık esnaf Erten İvme ise alışkın olmadıkları olaylarla karşılaştıklarını ve olayların ne zaman biteceğini bilmediklerini söyledi. 
Yabancı Dil Merkezi işletmecisi Kadir Çıkrıkçı da ciddi iş kayıplarının olduğunu belirterek, "Öğrencier bile tedirgin. Beyoğlu, Taksim bitti. 33 yıldır burada yaşamaktayım. Bugüne kadar böyle bir şey görmemiştim. Yüzde 40-50 zararımız var. Öğrenci kaydı yapamıyoruz. Bazı personelimizi çıkartmak zorunda kaldık" diye konuştu.
Taksi esnafından Erhan Kasdoğan ise, "Arabaların bile yevmiyeleri çıkmıyor. İnşallah iyi olur diye düşünüyorum. Ancak gün geçtikce daha da kötüye gidiyor. Artık bayramı bekliyoruz. Ancak ondan da çok ümitli değilim" ifadelerini kullandı.