Gürcistan’a açılan Sarp Sınır Kapısı’nda yıllık karşılıklı geçiş rakamı birkaç milyonken, bu rakam yakın zamanda 8 milyonu aştı. Kimlikle geçilen Batum kentine gidenlerin çoğu eğlence için disko, gece kulüpleri ve sayıları her geçen gün artan kumarhaneleri tercih ediyor. ‘Lazvegas’ olarak da adlandırılan Batum kentinde son yıllarda Türklere eğlence tuzakları kurulmaya başlandı. Otomobilleri ile sınırı geçen ve yollarda otostop çeken kadınları araçlarına alan Türkler, ‘çay ısmarlama’ bahanesi ile kentteki arka sokaklarda yer alan eğlence merkezlerine götürülüyor.
Donatılan masalardan bir süre sonra kalkan kadınlar, kayıplara karışıyor, Türk vatandaşlar ise gelen 40 bin lirayı bulan yüksek hesaplarla karşılaşıyor. Hesaplara itiraz edenlerin tehdit edildiği, alıkonulduğu öne sürülüyor. Türklerin artan şikâyetleri üzerine Gürcistan İçişleri Bakanlığı yetkilileri harekete geçti, ülkede denetimler artırıldı. Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde esnaf Abdi Bostan, “Batum’da bir kadehe 5-10 bin lira hesaplar çıkarılıyor. Eğlenmeye gidenler ceketini bırakıp dönmek zorunda kalıyor. Bazılarının cebinde memleketine gidecek yol parası dahi olmuyor” diye konuştu. Batum, en çok Türkiye ve İran’dan turist çekiyor.

Türklere tuzağı Türkler kuruyor
Rize’deki Mağdur Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu da Batum’a gidecek Türk vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Mağdurlardan çok şikâyet aldıklarını ifade eden Kaputoğlu, “Ne yazık ki bu yüksek hesap tuzaklarını kuran kişilerin çoğu Türk. Bu tuzaklar Gürcistan hükûmetini de son derece rahatsız etmeye başladı. Çok içler acısıdır ama 17 bin Lari yani 40 bin lira hesap çıkarılanları da gördük. Orada Türk’e yakışmayan hareketler yapılıyor. Bu tuzakları kuranlara yönelik operasyonlar yapılıyor. Tutuklananlar oldu. İnsanlarımız böyle bir şeyle karşılaşsalar konsolosluğa, polise şikâyet etsinler” dedi.