Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Yerleşkesindeki salonda 12 ve 15 Nisan'da görülen duruşmalarda Yıkılkan, savcının  esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yapmak için hakim karşısına çıktı.

Saatler süren savunmasında, kendisi gibi darbecileri korumaya çalışan  Yıkılkan, dönemin Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı  sıra dönemin komuta heyetini karalayan ifadeler kullandı.

Akar'ın görevde bulunduğu dönemde, bazı kuvvet komutanlarını  izlettirdiğini, siyasi ve toplumsal gelişmelere ilişkin anket çalışmaları  yaptırdığını iddia eden Yıkılkan, komuta heyetindeki bazı isimlerin ise  rütbelerini menfaat temin etmek için kullandığını öne sürdü.

Darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığı gerçeğini çarpıtmaya  çalışan Yıkılkan, 15 Temmuz akşamı güvenlik kamera kayıtlarına yansıyan cunta  faaliyetlerine açıklık getiremedi.

Danışmanlığını yaptığı Akar'ın derdest edilmesini organize eden ekipte  yer alan Yıkılkan, Adil Öksüz'ün başkanlığında yapılan darbe toplantılarına  katılmasına, günler öncesinde darbe girişimini eski yarbay Levent Türkkan'a  bildirmesine ve Akıncı Üssü'nde keşif yapmasına ilişkin tespitler içinse "Gerçeği  yansıtmıyor" demekle yetindi.

DARBEYİ PLANLAYAN EKİPTE

Darbe hazırlıkları kapsamında Adil Öksüz başkanlığında 6-7-8-9 Temmuz  2016'da Ankara Konutkent'teki villada düzenlenen toplantılarda yer alan isimler  arasında Yıkılkan da vardı.

Bununla birlikte 11 Temmuz 2016'da Altınpark civarındaki örgüt evinde  Ankara haritası üzerinde kontrol altına alınacak yerlerin belirlendiği bir diğer  hazırlık toplantısı eski tuğgeneral Ali Kalyoncu, yarbaylar Savaş Kabaklı ve  Ejder Yıldırım ile Yıkılkan katılımıyla gerçekleşti.

Darbe girişimine bir gün kala eski tuğgeneral Mehmet Dişli ve eski  yaver Türkkan ile görüşen Yıkılkan, 15 Temmuz öğle saatlerinde ise eski  Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı albay Muhsin Kutsi Barış ile bir araya  geldi.

Yıkılkan, darbe girişimi saatinin öne çekilmesi nedeniyle Dişli'yi  arayarak karargaha gelmesini istedi. Karargaha gelen Dişli, Yıkılkan'ın odasına  geçti.

Bu saatten sonra Genelkurmay Başkanlığındaki darbe faaliyeti,  Dişli'nin yanı sıra eski tuğgeneral Mehmet Partigöç, Yıkılkan ve Akar'ın Özel  Kalem Müdürü eski kurmay albay Ramazan Gözel tarafından organize edildi.

Akar'ın odasına girip darbe yaptıklarını söyleyen Dişli, Akar'dan sert  tepki görünce makam odasının kapısında bekleyen Yıkılkan ve beraberindeki  darbecilere Akar'ı derdest etmeleri emrini verdi. Darbecilerce alıkonulan Akar,  darbenin yönetildiği Akıncı Üssü'ne götürüldü.

DARBE TOPLANTISININ DELİLİ ODASINDA ÇIKTI

Sabah saatlerine kadar darbe faaliyetlerinde bulunan Yıkılkan, ihanet  girişiminin püskürtülmesinden sonra gözaltına alındı.

İfadesinde tatbikat olduğunu düşünerek hareket ettiğini öne süren  Yıkılkan'ı, tanık ve sanık beyanlarının yanı sıra karargahtaki odasında ele  geçirilen belgeler de yalanlıyordu.

Yıkılkan'ın odasında yapılan aramada, bulunan "empatikoçluk" antetli  kağıdın, darbe toplantılarının yapıldığı Konutkent'teki villanın kiralandığı  Empati Danışmanlık adlı firmaya ait ajandadan koparıldığı tespit edildi.

Belgenin ön yüzünde, "Celalettin Lekesiz Kara Kuvvetleri Karargahından  2 araç   2 zırhlı Araç Kobra, Engin Dinç Kobra  Akrep ZMA TİB   TURKSAT ZMA  Turgut Aslan, Turhan Aksoy, Melih Gökçek, Bekir Bozdağ" ifadeleri, arka yüzünde  ise "Silah -Mühimmat -Kompozit başlık -Çiğiltepe ve Çankaya Emniyeti -Hv. Kuv.  Gösteri uçuşu -Tnk mühimmatı" yazılıydı.

Buna göre dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Büyükşehir  Belediye Başkanı Melih Gökçek, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz,  İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan,  Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy 15 Temmuz gecesi alıkonulacaktı. Söz  konusu isimlerden Turgut Aslan, darbecilerce başından vurularak ağır yaralanmış, koruması ise şehit edilmişti.

AKINCI ÜSSÜ'NDE KEŞİF

Akıncı Üssü'ndeki darbe eylemlerine ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza  Mahkemesinde görülen davanın 26 Eylül 2018'deki duruşmasında müşteki olarak  beyanı alınan Albay Nihat Altuntop, darbe girişiminden önce Yıkılkan'ın Akıncı  Üssü'nde keşif yaptığını söyledi.

Altuntop, şunları anlattı:

"Darbe girişiminden bir buçuk ay kadar önce, üssün harekat komutanı  darbeci albay Ahmet Özçetin, mesai bittikten sonra, kendisine misafir adı altında  gelen Genelkurmay Başkanı'nın başdanışmanı Orhan Yıkılkan'ı kuleye getirdi. Filo  yerlerini, misafirhaneleri, sığınakları, nizamiyeleri gösterip buralar hakkında  bilgiler verdi. Kulelerin yerlerini gösterdi. Bunu o zaman arkadaş ziyareti  olarak düşünmüştük ama sonradan anladık ki bu aslında darbe girişimi için keşif  faaliyetiymiş. Daha sonradan bu bilgilerin darbe öncesi koordinasyon amacıyla  toplandığını anladım."

Darbeci yaver Türkkan, ilk ifadesinde 16 Temmuz saat 03.00'te darbe  yapılacağı bilgisini, 14 Temmuz 2016 Perşembe günü Yıkılkan'dan öğrendiğini  aktararak, "Bana darbenin yapılacağı gün görevimin Hulusi Akar Paşa’yı etkisiz  hale getirip işi kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Yine söylediğine göre, Akar  Paşa'yı etkisiz hale getirdikten sonra Özel Kuvvetler gelip alacaktı. Bana  verdiği görevi sorgulamadan kabul ettim." dedi.

DARBE BİLDİRİSİ TALİMATI

TRT'yi işgal ederek sözde darbe bildirisini okutan eski yarbay Ümit  Gençer de ilk ifadesinde, Yıkılkan'ın talimatıyla bildiriyi spikere okuttuğunu  belirterek, "Genelkurmay Başkanı'nın başdanışmanı Orhan Yıkılkan beni telefonla  arayıp sıkıyönetim bildirisini benim okumamamı, bir spikere okutmamızı emretti.  Ayrıca okunacak bildirinin WhatsApp'tan cep telefonuma gönderileceğini de  söylemişti. Bu yeni durum üzerine giydiğim harici kıyafeti yeniden kamuflajla  değiştirdim. Telefonuma kayıtlı olmayan bir numaradan WhatsApp üzerinden mesaj  geldi." itirafında bulundu.

Telefonunda yapılan incelemede Yıkılkan'ın 13 Temmuz'da Google'dan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı oteli aradığı  belirlendi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Genelkurmay çatı davası  sanığı sözde yurtta sulh konseyi üyesi Yıkılkan hakkında, 252 kez ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası talep ediliyor.