Müsilajla mücadele kapsamında; İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Yalova, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ'daki 77 bölgede 5 gün boyunca yapılan çalışmalarla toplamda 1700 metreküp salyanın temizlendiği açıklandı.

"MARMARA DENİZİMİZDEKİ MÜSİLAJI TEMİZLİYORUZ"
Bakan Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Marmara Denizimizde başlattığımız müsilaj temizleme seferberliğimizde hız kesmeden yol alıyor ve denizimizi temizleyecek çalışmaları hep birlikte hayata geçiriyoruz. Biz sahada çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyor, Marmara Denizimizdeki müsilajı temizliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda bugün yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ve imzasıyla Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu hatırlattı.

77 BÖLGEDE 5 GÜNDÜR ÇALIŞILIYOR
Bakanlık ekiplerinin, valilikler ve belediyelerle birlikte 7/24 esasıyla çalıştıklarını belirten Kurum, şunları kaydetti:

"İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Yalova, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ'da 77 bölgede 5 gün boyunca yaptığımız çalışmalarla 1700 metreküp müsilaj temizledik. Toplanan müsilajlar Bakanlığımız tarafından izin verilmiş, özel geçirimsizliğe ve niteliğe sahip düzenli depolama alanlarına götürülerek bertaraf edildi. Marmara Denizi ve kıyılarındaki çalışmalarımızı 1000 personel, 22 tekne ve çok sayıda karadan temizleme ekipmanıyla sürdürüyoruz. 7 ilde toplam 944 denetim gerçekleştirdik. Farklı noktalardan 259 numune aldık. Denetimlerimiz neticesinde 54 tesise 6,8 milyon lira idari para cezası uygulandı. Denetimlerimiz ve aldığımız numuneleri çevre laboratuvarlarımızda incelemeye devam ediyoruz."

Müsilaj kabusu sürüyor! Müsilaj kabusu sürüyor! Marmara Denizine adeta kabus gibi çöken müsilaj, lodosun etkisiyle yeniden Ege Denizi’ne doğru ilerlemeye başladı.

Marmara Denizi'nde müsilaj temizleme çalışmaları başladı Marmara Denizi'nde müsilaj temizleme çalışmaları başladı Yüzeyi deniz salyası (müsilaj) ile kaplanan Marmara Denizi için bakanlık tarafından temizlik seferberliği başlatıldı. İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli ve Balıkesir'den toplanan salyalar arıtma tesisine gönderildi.